BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
Yasaklar!
Yazarın diğer yazıları :
Ülke genelinde ve şehrimizde bazı yasakları anlamakta zorluk çekmeye başladık. Tabii ki halkın huzuru için yasaklar olmalı ve uygulanmalı. Ancak yasağın da bir mantığı olmalı. Anlamsız olarak gördüğüm yasakların bir kaçını paylaşmak isterim. Bunları paylaşırken de kimseye karşı bir tutum içinde olmadığımı da belirteyim, sadece nedenlerini öğrenmek amacım.
Örnek olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerde aşırıya kaçan halkın sahil kesimine giriş ve çıkışını önleyen polis barikatları. Kafelerin olduğu yere geçilmemesi, halkın gezi yollarının kapatılması bana anlamsız geliyor. Kaldı ki; Cumhuriyet Bayramı’nda yürüyüş öncesi meydana gelenler geniş çaplı bir güvenlik koridorundan geçirildi ama yürüyüş başladığında kalabalık caddelerde yürürken güvenlik yok denecek kadar azdı. Cadde kenarlarında sağlı-sollu araç parkları doluydu ve asıl tehlikeli durum buydu. Yetkililer önlem alırken ‘mutlaka düşündükleri bir detay vardır’ diyerek yasakların birçoğuna titizlikle uyan bir topluma da sahip olduğumuzu da söyleyebilirim. Anlamsız bulduğum bir diğer yasak, TV’de yayınlanan dizi ve filmlerde özellikle sigara ve içki görsellerinin gizlenmesi. Birkaç gün evde TV karşısında oturup dizi ve film izledim. İzlediklerimde sigara ve içki görselleri titizlikle gizlenmişti. Çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara özenti olmasın diye. RTÜK böyle düşünmüş ve kuralı koymuş, harika bir uygulama diyebilirsiniz! Ancaaak, seyrettiğim film ve dizilerde; onlarca kişinin silahla öldürülmesi, cinayetler, kadına şiddet, aldatma, kötü alışkanlıkları özendirme fazlasıyla vardı. O sahneler halkın psikolojisini, özenmesini sağlamıyor mu sizce? Yetkililerin bu konuda da düşünmesi gerekiyor sanırım. Sadece öpüşme, içki ve sigara sahnelerini gizleyerek halkın özentilerini engellediklerini sanmaları bana saçma geliyor. Yasaklar, halkı daha da cezp eder, bu da biraz araştırılırsa rahatlıkla görülebilir. Diğer bir yasak da TBMM’deki bütçe görüşmelerinin TV’den yayınlanmaması. Ülke güvenliğini etkileyecek görüşmeler tabii ki gizli olsun, ama diğer görüşmeler bence TV’lerden yayınlansın. Halkın oyuyla seçilenlerin aslında nasıl bir görüşte olduğunun anlaşılacağı en uygun yer TBMM. Belediye meclisleri bile canlı yayınlar yaparken bu yasak neden? Halkın vergileriyle toplanan paraların nelere harcanacağını bilmek herkesin hakkı sanıyorum. Gerçi, konu başka, konuşmalar başka oluyor ama yine de halk mecliste konuşulanları bilmeli, seçtiklerini arada bir görmeli. Yasak olunca da sosyal medya devreye giriyor. Çünkü günümüzde herkes gazeteci ve ellerinde son sistem cep telefonları var. Milletvekilleri de açıyor görüntüleri ve paylaşıyor konuşmaları. Kendince önemli gördükleri konularda gazetecilik yapıyor. Basın-yayın elemanları ise bu haktan yararlanamıyor. Neden konulduğuna açıklık getirilemeyen yasaklardan biri olarak halkın dikkatini çekiyor.
Bir de eleştiriye tahammülü olmayan yöneticilerimize biraz değinmek istiyorum. Hakaret, saygısızlık, küfür olmadıkça eleştiriye açık olmalı herkes. Eleştiri doğruya yöneltmeli, düşündürmeli insanı. Fakat günümüzde yöneticilerimizi eleştirdiğimizde küskün oluyorlar, surat asıyorlar, başkasının adamı yakıştırmasını yapıyorlar ya da eleştirilenleri bir şebeke içine sokuyorlar. ‘Her şeyi en iyi ben bilirim’ havasındalar. Bu havada olanların da ülkeye, şehre, dünyaya ne kadar yararlı görüldüklerine de sizler karar verin.
Yasaklardan bazılarına bu yazımda değinmek istedim. Yazmakla bitmez ama birkaç anlamsız bulduğum yasak bunlar. Bu yasakları gördükçe, yıllar önce Zeki Alasya-Metin Akpınar tarafından sahnelenen ‘Yasaklar’ adlı oyun aklıma geliyor ve gülüp geçiyorum.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.