09042020-371

 
BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
YAZIK, ÇOK YAZIK!
Yazarın diğer yazıları :
Türkiye’nin terör örgütlerinin Suriye topraklarından arındırılması ve ülkemizin güvenliği için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı yoğun şekilde sürüyor. Kahraman askerlerimizin başarılı harekâtı halkımız tarafından da büyük destek görmektedir. Halkımız diyoruz, çünkü terörden en çok acı çeken ülkelerin başında Türkiye olduğundan bu harekâtla teröre ağır darbe vurulmasını isteyen tek toplum olduğumuzdandır. Terörden beslenen ülkelerin, Türkiye ve Orta Doğu’da planları olan ülkeler karşı çıksa da bu harekât ülkemiz için önemlidir. Benim anlamadığım tek şey, ülkemizde yaşayan Suriyelilerin bu harekât için sessiz durmasıdır. Düşünebiliyor musunuz? Sığındığınız, terör gruplarının karıştırdığı, savaşa sürüklediği bir ülkeye, komşu bir ülke barış için harekât başlatıyor. Üstelik bu ülke, mağdur oldukları gerekçesiyle kapılarını, kollarını Suriyelilere açmış durumda.
Evet, önemli olan sınırları boyunca bir terör ülkesi kurulmasını istemeyen bir Türkiye var ama Suriyelilerin de kendi ülkelerinde güvenle yaşaması için bu harekât yapılmaktadır. Hiçbir Suriyeliden Türkiye’ye destek verilmemesini vefasızlık olarak görüyorum. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde yapılan bu harekât için sessiz kalan Suriyelilerin neyi amaçladıklarını da anlamakta zorluk çekiyorum. Sen savaş var diye o topraklardan kaçıp Türkiye’ye geleceksin, bir elin yağda, bir elin balda Türk halkından daha iyi koşullarda yaşayacaksın, dost bildiğin Avrupa sana kapılarını kapatacak, sığındığın ülkenin huzurunu bozacaksın, misafir olduğun ülkenin kaymağını yiyeceksin, sonra da sessiz kalacaksın. Ben, ülkemizde yaşayan, dükkân açan, oturan tüm Suriyelilerin evlerine ve dükkânlarına Türk ve Suriye bayrakları asıp, askerlerimize destek vermesini beklerdim. Nasıl bir vefasız toplum bunlar, üzülmemek elde değil. Acaba bunlar ülkemizden gitmeyip, Türkçe öğrenmeyip burada yaşamayı mı düşünüyorlar?
Diğer illerde de durum aynı ama ben biraz Yalova’dan söz edeyim. Fatih Caddesi başta olmak üzere, şehrin birçok yerinde Suriyeli mülteciler yaşıyor. Bu yaşayanların hangisinde ülkemize ya da askerlerimize destek mesajı görüyorsunuz? Ya da gören var mı? Bu şehirde, bu ülkede sadece içki içip geceleri bağırmak, huzur bozmak, kendi işyerlerini açıp vergisiz kazanç sağlamak, hastanelerde öncelikli hasta olmak, yaşadığın ülkenin dilini öğrenmek için çaba harcamamak için mi bu ülkedesiniz? Türklerle en ufak gerginlikte toplanmayı, artık siz bize uyacaksınız, Arapça neden bilmiyorsunuz demeyi, kabadayılık yapmayı iyi biliyorlar. Biz ülke olarak hep iyi niyetimizin kurbanı oluyoruz sanırım. Bizim askerlerimiz onlar için savaşsın, onlar yan gelip yatsın, işte Arap vefası. Tarih boyu Türkleri sevmezlerdi, arkadan vururlardı, hala bir değişiklik yok. Yazık valla, çok yazık.
Açıklanan verilere göre şu an ülkemizde kayıtlı Suriyeli sayısı 4 milyona, Yalova’da kayıtlı Suriyeli sayısı 4 bine yakındır. Kayıtsızlarla bu rakam neye çıkar tahmin etmek zor. Genç Suriyelilerin de oranı yüzde 25 civarı, yani 1 milyon genç Suriyeli ülkemizde gezip tozuyor. Bizim genç askerlerimiz de Suriye’de savaşıyor. Vatansız olmak zor ama vatan olabilmek için de çaba lazım. Bir çabanız yoksa vatanınız olmasa da olur.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.