BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
SIKIŞIK KENT YALOVA!
Yazarın diğer yazıları :
Bir kentin gelişmişliği yaşam alanlarının fazlalığı ve trafiği ile ölçülür. Yalova’mız, geçmişten günümüze yapılan hatalar zinciri ile plansız ve çarpık yapılaşmanın en belirgin örneğinin yaşandığı kentlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Yöneticilerimiz, bu kentin 50-60 yıl sonrasını düşünememişler ya da eş, akraba, dostların ricalarını kıramamışlar. Caddeler sokak genişliğinde olunca en önemli sorun şehir içi trafiği olarak ön plana çıkıyor. Dörtyol’dan başlayıp Fatih Caddesi’nin sonuna, Şehit Ömer Faydalı (Yaşar Okuyan) Bulvarı’nın tamamına, Yalı, İstanbul ve Cumhuriyet caddelerine kadar araç trafiği engellenemez durumlara geldi. Belirli saatlerde İstanbul trafiğine taş çıkartan araç trafiği, düzensiz uygulamalarla da daha kötü haller almaktadır.
Şehit Ömer Faydalı Bulvarı’nın Dörtyol’dan Cumhuriyet Caddesi’ne kadar olan bölümü, akşam saatlerinde aşırı araç yoğunluğu ile karşı karşıya kalmaktadır. Merkezdeki ana caddelerin tamamı zaten uzun araç kuyruklarıyla dolu. Şehir içinde yakın bir gelecekte araç kullanmak imkânsız bir hal alacak gibi. Alternatif yol güzergâhları bir an önce devreye sokulmalı ve şehir içine giren araç sayıları azaltılmalıdır. Çevre Yolu Projesi’nin de kısa sürede tamamlanması trafik açısından önemlidir. Şehir içi trafiği için alınmadan, gücenmeden Trafik Komisyonunun uygun bir karar alması, bu karar içinde minibüsçülerin de bulunması olumlu olacaktır.
Gelelim yanlış uygulamalara. Fatih Caddesi’nin köprüye kadar olan bölümünde her zaman yoğun araç trafiği yaşanıyordu. Şimdi bu yoğunluk Fatih Caddesi’nin sonuna kadar devam eder hale geldi. Nedeni de, yabancı uyruklu misafirlerin aldığı araçlar ve kural tanımamışlıklarıdır. İstedikleri yerde park eder, istedikleri gibi araçlarını kullandıklarından çoğu zaman sıkıntıya da neden olmaktalar. Trafik ekiplerinin kendilerine yönelik bir yaptırımı olmadığından çok rahat hareketleriyle bu misafirlerimiz, önemli bir trafik sorununa yol açmaktadır. Trafik ekiplerinin köprü sonrası, sağlı sollu çift sıra, hatta 3 sıra araç parklarına bir çözüm bulmalarını bekliyorum. Tabii ki, trafik sorunu yerine önem sırasını araçta sigara içenlerle ve telefonla konuşanlara vermezlerse. Trafik cezalarında da adam kayırmadan vazgeçerlerse. Cadde üzerindeki tüm sorunlar, trafik ekiplerinin günün belirli saatlerinde denetimleriyle sona erecektir.
Yalı Caddesi’nin pazaryeri mevkii ayrı bir dert. Pazaryeri çıkışında mutlaka bir trafik ışığı olmalıdır. Çünkü yaya yolu var diye araçlar bir türlü geçemiyor ve yoğunluk Dörtyol’a kadar uzuyor. Yanlış planlamalı Dörtyol’da da trafik sorunu transit araçlar haricinde hiç giderilememiş. İDO çıkışının da direk üst geçide bağlanması gerekirdi. Dörtyol, İDO feribotundan çıkan araçlarla adeta kilitleniyor. Bu soruna da bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. Sorunu gideremeyen ve buna rağmen görevlerine devam edenlerin değişmesi de çözüme belki katkı sağlayabilir.
Sokak araları için bir şey söylememize gerek yok. Yıllardır yazıyoruz, haber yapıyoruz. Kaldırımlar araçlar için mi? diye. Evlerin kapısına kadar araçlar kaldırımlarda duruyor, kaldırımlar onlar için. Bunun da tek sebebi herkesin arabasını evinin önünde istemesi ve otopark sıkıntısıdır. Yöneticilerimize duyurulur.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.