BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
NE OLDU ŞU KENTSEL DÖNÜŞÜM?
Yazarın diğer yazıları :
Seçim zamanları Yalova’daki siyasetçilerin ağızlarından düşmeyen kentsel dönüşüm sözleri, seçim sonrası unutulmuş durumda. Kentsel dönüşüm için umutlanan halkın umutları da kırılmış durumda. ‘Yaparız, ederiz, iktidardayız, en iyi vekil bizde, Yalova’yı uçururuz’ sözlerini şimdilerde hiç duymaz olduk. Partilerdeki yöneticilere sorduğumuzda da aldığımız cevap hep aynı; ‘Tasarruf tedbirleri ve Yalova kentsel dönüşüm için rantabl değil.’
Verilen sözlerin tutulmaması, halkın siyasetçilere bakışını değiştiriyor. Halkın gözünde siyasetçi; işini-gücünü kaybetmişlerin toplandığı ve partilerden nemalanmak isteyen kişiler olarak nitelendiriliyor. İçlerinde yaşadığı şehri, halkı düşünen yok. Ivır zıvır işlerle ya da kendi çıkarlarını gözeten kişiler haline dönüşmüş siyasetçilerin vatandaşa katacağı bir katkı olacağını da sanmıyorum. Özellikle Bağlarbaşı Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız yıllardır kentsel dönüşüm yapılacak laflarıyla oyalandılar. Hepsinde bir beklenti oluştur ve ne zaman yapılacak diye yetkililerin açıklama yapmasını istiyorlar. Seçim öncesi verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyorlar. Kentsel dönüşüm için karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elinde olduğundan bu konudaki çalışmaları milletvekillerinin yapması gerekiyor. İktidar partisinin milletvekilleri bu soruna eğilirse, belki Ankara’da bu şehir için çaba harcadıklarına inanılır. Sadece partilerini, yandaşlarını düşünen değil, halkı, şehrini, ülkesini düşünen vekillerimizin olduğunu görmek bizleri mutlu edecektir.
Bazılarınız ‘kentsel dönüşüm kapsamında bazı binalar yeniden yapılıyor ya’ diyebilirsiniz. Kentsel dönüşüm bina bazında olmaz, ada bazında, hatta adalar bazında olmalı ve şehrin imar durumunu geleceğe taşımalı, trafik sorunu, çarpık kentleşmeyi düzeltmelidir. Kentsel dönüşüm hakkında tam bilgi akışı sağlanmadığından dolayı, kentsel dönüşüm çok yanlış anlaşılıyor. Yalova’da bina bazında yapılanlar da kentsel dönüşüm değil kentsel yenilemedir. Dönüşüm parsel bazında yapılmamalı hatta ada bazında bile değil adalar bazında yapılmalıdır. Böyle yapılırsa kentsel dönüşüm olur. Onun dışında yapılacak her şey kentsel yenileme olur. Akabinde de rantsal dönüşüme girer. Burada bir nüfus artışı var, nüfus artışının getirdiği bir alt yapı, ulaşım problemleri var. Bunların hepsi göz ardı edilirse farklı sonuçlar doğar.
Şehrin yeniden planlanmaya ihtiyacı olduğunu ilkokul çocukları da biliyor artık. ‘Ne oldu şu kentsel dönüşüm?’ dememin baş sebebi, şehir içi trafiğindeki keşmekeşe dikkat çekmek için. Özellikle akşam saatlerinde şehir içi trafiğinin hali içler acısı hale dönüşüyor. Yalı Caddesi, Şehit Ömer Faydalı Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Mimar Sinan Caddesi’nde neredeyse trafik durma noktasına geliyor. Belirli saatlerde 1 kilometrelik yol 1 saatte aşılıyor. İş çıkışları tam bir çile haline dönüşüyor. Demek ki yollarımız yetersiz, kasaba zamanı planlanan yollar dar, gelecekte daha da sorun büyüyecek gibi, Yalova yeniden planlanmalı ve bugün için de önlem alınması şart!

Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.