2702202011-555

 
BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
YALOVA’YI ANLATMAK…
Yazarın diğer yazıları :
Yalova, her yönüyle ülkemizin en güzel şehirlerinin başında yer alıyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da dediği gibi, ‘yeryüzünde bir cennet varsa o da Yalova’dır’. Ünlü Seyyah Evliya Çelebi de der ki "Bu kenti anlatmaya ne dil ne de kalem yeter". Biz de dilimizin yettiği, kalemimizin yazdığı kadar Yalova’ya duyduğumuz sevdayı anlatmaya çalışıyoruz.

Yalova, turistik yerleri ile doğasının yanı sıra tarihi dokusu, kültürü ve yaşam biçimiyle yeryüzünde cennet tabir edilen yerlerden biridir. Bir şehri tanımak, o şehri yaşamak için suyunu içmek, orada yaşamak, bulunmak, havasını koklamak ve kültürünü özümsemek gerekir.

Yalova’yı yaşamak, Yürüyen Köşkü’nde bir kahve içmek, Tatilparkı’nda deniz ve kumsalın güzelliğini yaşamak, Termal’de, Delmece Yaylası’nda, şelalelerinde, ormanlarında doğa ile iç içe olmak, Çınarcık’ta, Esenköy’de, Armutlu’da, Altınova’da, Çiftlikköy’de güzelliklerle dolu zaman geçirmektir.

Tek eksiğimiz ilimizi tanıtmak. Tanıtmak için sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler birlikte hareket ederek 'Şimdi Yalova’da Yaşama Zamanı' sloganıyla yöreyi tanıtmak, bu şehirde yaşayan gönüllü insanların adeta asli bir görevi haline gelmelidir. Yalova’nın ekonomik olarak tek kurtuluşu, çevresindeki illerden yerli ve yabancı turistleri, iş insanlarını bu güzel şehre getirmektir. Sadece belediyelere bu yük yüklenmemelidir. Hiçbir şehirde, Termal kaplıcalarının güzelliği, Armutlu sahillerindeki koyların muhteşemliği, ormanlarımızın yeşilliği ve çeşitliliği, sahilde İstanbul’u seyretmenin harikalığı yok. Bu şehrin tarihi de var, doğal güzellikleri de. Olmayan tek şey, tanıtım eksikliği, tembellik ve vurdumduymazlık. Yalova’yı yönetenlerin, özellikle bu güzel şehirde görev alacak kurum amir ve çalışanlarının atanmasında bile seçici olmaları gerekmektedir. Yalova’yı sevmeyenin bu şehirde çeşitli makamlarda oturmaması daha hayırlıdır. Bir de seçtiklerimizin gerçekten Yalova sevdalısı olmasına dikkat etmeliyiz. Bu şehirden seçilip, başka şehirlere çalışanlar yüzünden Yalova’mız hala ne iyi tanıtılmıştır ne de önemli hizmetler, yatırımlar almıştır. Her yıl Yalova tanıtım günleri, kültür gezileri düzenleyerek Yalova’yı gerek yurt içerisinde tanıtmak amaçlı birçok faaliyetlerde bulunarak, kültürel el sanatlarının yanı sıra yiyecek ve içeceklerle kent kültürünün her anlamda tanıtılması için çaba harcanmalıdır. Yalova’daki hemşehri derneklerinin de tanıtım için ellerini taşın altına koyma zamanıdır. Geldikleri şehirlere, yaşadıkları şehri tanıtmalıdırlar.

Bir Yalovalı olarak bu şehri tanımak ve tanıtmak için canla başla, yüreğimizle çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü düşünüyorum. Yerel ve ulusal basında Yalova için her türlü çalışmalarımıza geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edeceğiz. Bizim çabamıza destek var mı derseniz? Maalesef yok. Yalova’da kazanan, kaymağını yiyenler destek vermedikleri gibi, vurdumduymaz tavır içindeler. Yalova kazanırsa herkes kazanır mantığını ilimizde göremiyoruz.
(19.08.2019)



Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.