BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
Seçilenler köstek değil, destek olmalı!
Yazarın diğer yazıları :
Yalova’ya hizmet söylemleriyle yola çıkanlar, seçildiklerinde bu iddialarını unutur oldu. Bu sözlerim belediye meclislerine seçilen ve sadece kendi menfaatini düşünen seçilmişlere yöneliktir. Belediye meclisine seçilerek Yalova’yı unutan ve mevcut belediyeyi yönetenlerin elini kolunu bağlayarak hizmet yapılmamasını amaçlayan herkese bir vatandaş olarak karşıyım. Seçilmişlerde birinci amaç, yaşadığı kente hizmet etmektir. Halk hizmet edilsin diye bu şahısları belediye meclislerine yollamıştır. Sırf parti ve kendi menfaatleri için hizmetlerin önünü kesmek; ilimize, ilçelerimize ve beldelerimize ihanettir. Bir çok kişi seçilenlerin neler yaptığını, neler istediğini, hangi düşüncede olduğunu bilmeyebilir. Fakat çeşitli bahaneler üreten ve parti politikası uyguladıklarını söyleyenlere cevabı yine bu halk verecektir. Yalova’da 3 dönemdir belediye başkanları meclis çoğunluğundan yoksun hizmet etmeye çalışmaktadır. Halk, belediye başkanının daha iyi denetlenmesi, alınan kararların birlik beraberlik içinde ve tek taraflı kararlar olmaması için oylarını başkan ve meclise bölüştürmektedir. Ancak, bu bölme işlemi seçilmişler tarafından anlaşılmamış olacak ki, hep engel çıkartmayı kendilerine görev saymaktadırlar. Bakın en güzel örnek nasıl olur biliyor musunuz? Gelin halka hizmet için seçilen belediye meclis üyelerinin meclis ve komisyon oturum paraları 2 yıllığına kaldırılsın. Seçilenlerin maaşlı yerlerde görev almalarına son verilsin. Meclis üyelerinin yakın akraba, dost ve arkadaşlarının işe alınmaları engellensin. Meclis üyelerinin çeşitli işleri yapmak için talep ettikleri komisyon ücretleri nedeniyle mahkemelere gidilsin. Sadece halka hizmet etsinler. Bu yazdıklarımın olacağına kimse inanmadı tabii ki. Olacağına bende inanmıyorum. Çünkü belli bir işi olmayan, iş düzeni bozulmuş, geçimini sadece belediyedeki oturumlardan ve komisyonlardan kazanan bir meclis topluluğu görevde. Kin, nefret, kıskanmanın ön planda olduğu, sadece para düşünenlerin olduğu bir meclisi Yalova halkı kabul etmez. Bu yazdıklarımı tüm belediye meclisi üyeleri üzerine alınmasın. Gerçekten Yalova’yı düşünen, hizmet için çaba harcayan, maddi menfaat gütmeyen meclis üyelerimizi bu eleştirinin dışında tutuyorum. Onlar azınlıkta olduğu için zaten bu tür eleştirilerin kendilerine gelmediğini biliyorlardır. Halk, seçilen meclisi pek önemsemez, seçtiği başkanı ve ekibini tanır belediyede. Meclisten karar çıkmış, çıkmamış pek önemsemez. Herkesin Yalova’yı düşündüğünü zanneder. Çünkü halk, iyi niyetlidir. Seçilenler gibi siyaset yapmaz, seçilenlere kin, nefret duymaz. Belediye başkanı ve yönetimi hangi partiden olursa olsun, meclis gerçekten hizmet edecek kararlarda oy birliği içinde olmalıdır. Tabii ki konular ve yapılacak hizmetler konusunda görüş ve önerileri olacak, yanlış işlerin düzeltilmesi için çalışmalara yapacaktır. Ama halka hizmeti engellemeye kimsenin hakkı yoktur.
Bu yazdıklarım sadece Yalova Belediye Meclisi’ni kapsamıyor. İlçe ve beldelerde de benzer durumlar var. Seçilen meclis üyeleri kendilerine öyle haklar görüyorlar ki, sadece kendi çevresini işe yerleştirme çabasındalar. Belediyeler, iş ve işçi bulma kurumu değildir. Seçilenler önce bunu bilmelidir. Meclisimiz; Yalova’nın önünü açacak işlere imza atmalı ki, işsizlik kendiliğinden çözülsün. Belediyenin borcu var deyip, her şeyi engellemenin bir açıklaması yoktur. Belediyelerin borcu olur. İl belediyelerinin borçları çok yüksekte olabilir. O zaman gelir arttıracak projeler bulunmalı ve yönetime bu projeler sunulmalıdır. Sadece ‘istemeyiz, sizi çalıştırmayacağız, sizi başarısız göstermek için elimizden geleni yapacağız’ düşüncesi Yalova’ya ihanet değil de ne? Bir belediyenin başarısızlığı bankalara başvurduğunda kredi bulamamasıdır. Bankalar bir belediyeye kredi veriyorsa, o belediyenin kredi notu yüksek demektir. Bunu işadamları ve bankalarla ilişkisi olan, kredi talebinde bulunan herkes bilir. Yalova Belediye Başkanı, esnaf ve yatırımcılara borcu nedeniyle meclisten bankalardan belirli miktarda kredi alma yetkisinde bulundu. Her zaman olduğu gibi bu yetki meclis çoğunluğunu elinde bulundurulanlarca kabul edilmedi. Esnaf, işadamı, yatırımcı alacağını alamıyorsa Yalova’ya bir şey yapılabilir mi? Alacaklı kişilerin yanında çalışanlar ve dolayısıyla halk bu konuda mağdur edilmiyor mu? Kendi ve yakın çevresinin alacakları birkaç bin TL için ortalığı alevlendiren meclis üyelerimizin, Yalova’nın arkası olmayan esnafını, yatırımcısını da düşünmesi gerekmez mi?
Meclis üyelerinin iştahını kabartan diğer konu da, bu zamana kadar belediye yönetimleri tarafından atanan kişilerin yönettiği belediye şirketleri oldu. Bu konuda yer kapma çabasında olan meclis üyeleri, planlarını, çalışacak kişileri, alacakları ücretleri şimdiden yapmaktadırlar. Bu şirketler, bilgisiz, beceriksiz ellere geçtiğinde arpalık hale gelir. Bunu düşünmeden sadece kendi menfaatini düşünen parti ve meclis üyelerini bu konuda uyaralım. Sonra gazete manşetlerinde kendilerini görünce alınmasın, gücenmesinler. Belediye yönetimleri ile belediyeye ait şirketlerin idaresi; Belediye Başkanı ile ekibinin işidir. Görev süreleri dolduğunda günahı ile sevabı ile oluşan durumdan onlar sorumludur. Tüm belediye başkanları ve ekibinin hizmet için rahat bırakılıp, katkı sağlayacak projelerle desteklenmesi en önemli unsurdur. Geleceğin gelişmiş Yalova’sı için tüm seçilmişlere ve atanmışlara duyurulur.Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.