BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
Eğitimde gerileme devri!
Yazarın diğer yazıları :
Ülke çapında eğitim inişli çıkışlı seyrini sürdürüyor. Her yıl merkezi sınavlarla adeta yarış atı gibi birbiriyle yarıştırılan öğrencilerin eğitim hayatı boyunca ilgi alanları, yetenekleri, sosyal yönleri ve bu alandaki başarıları göz ardı edilmektedir. Kendilerini sadece sınava odaklayan sistemin peşinden sürüklenmekte esas başarıyı bu alanda aramaktadırlar. Bunların bir sonucu olarak üniversiteye geçiş sınavında öğrencilerin ilgi alanları, yetenekleri değil de sadece başarı puanı göz önüne alınmakta ve üniversitenin ilk yıllarından itibaren bu sorunun yansımaları gözükmektedir. İlk sene ya da üniversitenin son yılı bölüme ilgisi olmadığı için bırakan ya da derslerdeki başarısızlığından dolayı üniversiteyi bitiremeyen binlerce öğrenciyle karşı karşıya kalıyoruz. Üniversiteyi bitirenler de yetersizliklerinden dolayı iş imkânı bulamıyor.
Eğitimdeki inişin en önemli nedenlerinin başında, eğitime yön verenlerin yetersizliği ve başarısızlığıdır. Bilgi çağında bilgisizlikler ve geri kafalılık gerçekten yürekleri bükmektedir. Yalova’daki eğitime biraz göz atarsak; geçmiş yıllarda ülkemizde başarılı sınav sonuçlarıyla göz doldurmuş Yalova’nın eğitim alanında gerileme dönemine girdiği apaçık ortadadır. Birkaç olumsuzluğu bu köşeden aktarmak isterim.
Yalova’nın mevkii bakımından en güzel yerlerinden biri olan eski arberetum alanında büyük bir yapı yükseliyor. Sanki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi gibi modern yapı İmam Hatip Külliyesi. Terör örgütünün okulu olarak bilinen eski Yücebilgili okuluna da 15 Temmuz sonrası el konuldu ve burası da İmam Hatip Kız Okulu oldu. Tabii ki İmam Hatip Okulları her ilde ve ilçede olmalı, ama aşırıya da kaçmamalı. Bu ülkede Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, düz lise, meslek liseli öğrenciler de yetişmeli. Gelecekte daha sağlıklı beyinler yetiştirmek için eğitimde bu konuya ilgi gösterilmeli. Örneğin Yalova Fen Lisesi nerede? diye düşünenleriniz varsa söyleyelim. Akköy tarafında kıyıda kenarda kalmış bir okuldur Yalova Fen Lisesi. Eğitim kalitesi sürekli düşen, öğrencilerin memnun olmadığı bir okul da diyebiliriz Fen Lisesi için. Bu okul Yalova’nın gözbebeği bir eğitim kurumu haline getirilebilirdi. En başarılı öğrencilerin tercih ettiği okul, kıyıda kenarda bırakılmaya bilirdi. Yalova’nın merkezine yakın, İmam Hatip Külliyesi gibi bir binaya taşınabilirdi. Ama ne siyasiler, ne eğitime yön verenler, ne de atanmışlar bu konuda duyarlı değiller. Öğrencilerin, velilerin istekleri, önerileri göz ardı edilmeye devam etmektedir. Böyle olunca da, bu okulda eğitim-öğretim gören öğrencilerin hayali okuldan kayıtlarını alıp, özel okullara gitme istekleri artmaktadır. Okulun yönetim sistemi mi desek, yoksa Milli Eğitim Müdürlüğü mü desek, kafalarda soru işareti oluşan olaylar da kulaktan kulağa yayılmakta. Fen Lisesi’nde yılsonu eğlenceleri arasında dans etme konusu var. Kız-erkek öğrencilerin eğlencede dans etmelerine yasak konulduğu ve etik bulunmadığı tartışması inanılır gibi değil. Ne yani, kız-erkek dans etmeyecek de; erkek-erkeğe, kız-kıza mı dans edilecek? Eşcinsel bir toplum mu oluşturuluyor? Bu görünüm mü etik? Böyle mi yetişecek geleceğimizin teminatları? Öğrencilerin düşürüldüğü durum hakkında eğitime yön verenlerin mutlaka bir açıklama yapmasını bekliyoruz.
Üniversite de yeni bir şey yok!
Yalova Üniversitesi, açıldığı günden beri bir türlü gerçek bir üniversite hüviyetine kavuşamadı. Bunun baş sebebi de, rektörler değişse de yönetim kadrolarında aynı zihniyetin devam etmesine bağlıyorum. Bu üniversite, 15 Temmuz sonrası en çok tutuklamaların ve görevden alınmaların yaşandığı üniversitedir. Eğitimcilerin uzaklaştırıldığı yerde, yönetim kademesi değişmeden ve yetkileri artarak göreve devam etmesini düşündürücü buluyorum. Sadece rektörü değiştirmek ve ona ‘bu kadroyla çalışacaksın’ demek ne kadar mantıklı bilemiyoruz. Kan kaybı süren bir üniversitede sadece rektör değişeceğine daire başkanından danışmanına eski kadronun tamamen yenilenmesi gerekirdi. Fakat arkası güçlü yöneticileri kimse yerinden oynatamadı. Doğru mu yapıldı, yanlış mı yapıldı? Bunu zaman gösterecek. Kaç rektör değiştirilirse değiştirilsin kadro aynı oldukça Yalova Üniversitesi’nde bir ilerleme beklemiyorum. İnşallah yanılırım.
Bir başka olumsuzluk da üniversitede bir arşiv biriminin olmaması. 12 yıl önce kurulan üniversitede bir arşivin olmaması ne kadar ilginç. Birimler, kendi kayıtlarını kendilerinin hazırladığı dolaplarda tutmakta. Bu durum, evrakların çalınmasına, kaybolmasına da yol açabilir. Geçmişte kaybolmuş mudur? Bunu da vicdan sahibi yöneticiler cevaplamalıdır. Hangi ihale kaydı, iş kabul ile ilgili evraklar birim tarafından daha sonra düzeltilmez, kaybedilmez, amirlere verilen cezalar silinmez. Bunlar yapıldı demiyorum ama yapılabilir ve suça teşvik bir durum olmaması gerekir. Yalova Üniversitesi Rektörü’nden en kısa zamanda arşiv birimini oluşturmasını, tüm birimlerin kayıtlarını Rektörlük bünyesinde dijital ortama alınmasını, hatta Arşiv Daire Başkanlığı’nın kurulmasını talep ediyoruz. İleride yaşanabilecek sorunların çok baş ağrıtacağını şimdiden söyleyebiliriz. Burada kimseyi zan altında bırakmak gibi bir düşünce içerisinde değiliz, sadece önlemlerin alınması konusunda uyarıda bulunmak istedik. Eğitime daha çok ilgi gösterilmesi umuduyla…


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.