09042020-371

 
BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
HER ŞEY GÜZEL Mİ OLACAK?
Yazarın diğer yazıları :
Son günlerde sosyal medya paylaşımlarının en göze çarpanı ülke çapında başlatılan bir cümle. Çoğumuz sosyal medyayı açtığımızda bu cümleyi okuyoruz, kimi siyasi değerlendiriyor, kimi ekonomik bakıyor. Paylaşım artık bir slogan olmuş gibi. Bu sözü ekonomik olarak değerlendirenler de bir nevi CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun destekçisi gibi de değerlendiriliyor. Evet bir seçim iptali ve peşinden gelen hukuk, eleştiri, hak ve mağduriyet arayışları sosyal medya ile basın yayın kuruluşlarının haberlerinde, yayınlarında ön plana çıkıyor.
Yalova’dan da bu kampanyaya destek Belediye Başkanlığı düzeyinde var. İllerin İstanbul’da oy kullanacaklara seçim günü tatile gelmeyin uyarısına Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da aktif olarak katıldı. Bazıları Vefa Salman’a da ne oluyor? diye düşünebilir. Bence; seçim iptalinde en çok yayın yapması gerekenlerin başında Vefa Salman yer almalıdır. 2014 yılında da bir seçim olmuş ve Mart’ta kazanan Vefa Salman, daha sonra seçim kurulu kararıyle belediye başkanlığından alınmış ve Haziran’da bir kez daha seçim yarışında yer almıştı. O seçimde hak-hukuk konusunu işlemiş ve kararsızların da oyunu alarak aradaki farkı biraz daha arttırmıştı. Sonuç olarak halk, hakkı yendiğine inandığı kişilere her zaman desteğini esirgememektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de benzer bir durum oluştu. Kimin hakkı yendi? Kim mağdur edildi? Gerçekten bir hukuksuzluk var mı? Bunun cevabını yine halk verecek. İstanbullu seçmen, kendilerine hizmet edecekleri kişiyi seçmek için yeniden sandıklara gidecek. Seçim öncesi kimin kazanacağı yönünde iddialı bir görüş sunmak haddim değil. Bir tek gerçek var, seçim döneminde bile adını öğrenemeyen Türkiye’nin dört bir yanından insanlar, İmamoğlu adını ezberlemiş durumda. Her partiden destek bulmaya da başladı diyebiliriz.
İstanbul’daki İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi, İlçe-Belde Belediye Başkanlıkları iptal edilseydi, gerçekten daha mantıklı bir karar olurdu. Böyle olmadı, insanlara nasıl bir hukuksuzluk yapıldığını ve seçimin iptal edildiğini anlatmak çok zor. İstanbul’da AK Partili arkadaşlarımla da bu konuyu konuşuyoruz, hepsi aynı görüşte, ‘insanlara anlatamıyoruz, sorularıyla bizleri susturuyorlar’ diyorlar. Anlaşılıyor ki; 23 Haziran’da sadece bir kent değil, tüm ülkenin dikkati bu seçimde olacak.
Gelelim Yalova’dan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için desteklere. Belediye Başkanı Vefa Salman, kendi şahsi bütçesinden bir bedeli Ekrem İmamoğlu’nun seçimde kullanması için bankaya yatırdı. Bunu diğer CHP’liler de takip etti. Yine Yalova Belediye Başkanlığı olarak ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganıyla bir duyuru yapıldı. Diğer illerin yaptığına benzer duyuruda: “23 Haziran 2019’da Ekrem İmamoğlu tarafından İstanbul’da yapılacak temizlik çalışmalarına destek olmak amacıyla, başta Yürüyen Köşk, Kent Müzesi, Kâğıt Müzesi, olmak üzere tarihi ve turistik tesislerimiz İstanbullu vatandaşlarımızın ziyaretine kapalıdır” denildi. Büyük ihtimalle İstanbul’daki seçimlerde görev almak isteyen birçok CHP’li de seçim sürecinde bu kentte olacak ve çalışmalara katılacak.
AK Parti de boş durmayacak tabii ki. Yalova da dâhil olmak üzere tüm il başkanlarını ve milletvekillerini İstanbul’a gönderecek ve çalışmalarda aktif olmalarını isteyecek. Bu çalışmaların sonucunu da 23 Haziran gecesi öğreneceğiz. Tabii ki bir kez daha seçim yenilenmezse. Bunlar hep kader, yaşanması gerekenler diye düşünmek gerek. Tarihte öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, belki de bizden sonraki nesiller gülerek, alay ederek tarih kitaplarında bu devri ve kaderimizi okuyacak. 23 Haziran gecesine kadar herkes düşünmeye devam edecek, “Her şey çok güzel mi olacak?” diye. Bekleyip göreceğiz.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Melis Selanik tarafından 18-05-2019 tarihinde eklenmiştir.
Cesur adam, seni İstanbul'a da bekliyoruz. Kalemine sağlık, böyle cesaretli kalemlere ihtiyaç var.
Serpil Güler tarafından 17-05-2019 tarihinde eklenmiştir.
Cesur kalem,emeğine sağlık 👏🏻👏🏻
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.