180120201-734 180120202-649

 
BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
NE MECLİS AMA!
Yazarın diğer yazıları :
Yalova Belediye Meclisi’nin ilk toplantısını izlemek için meclis salonunda yerimizi aldık. Çiçeği burnunda meclis üyelerinin heyecanı yüzlerinden okunuyordu. İlk toplantı olmasına rağmen daha hazır bir CHP grubu ile tecrübesiz ve ne yapacağını bilemeyen AK Parti grubu meclisin ilk toplantısına damgasını vurdu. Bazıları için bu görünüş normal karşılanabilir. Fakat belediye işleri tecrübesizliği kaldırmaz. Partiler meclis üyelerini seçerken tecrübelilerle tecrübesizleri karma yapması gerekirdi.
CHP grubunda bu karmayı açıkça gözledik, fakat AK Parti’de ilk gün heyecanı olarak nitelendirdiğimiz tecrübesizlik açıkça ortadaydı. Neyi oyladığını bilmeyen topluluğa Başkan Vefa Salman ile Belediyenin temel taşı Başkan Yardımcısı Halit Güleç ayrıntılı bilgiler verdi. Sonuçta meclis çalışmalara başladı ve 5 yıl Yalova’ya hizmet için kolları sıvadı. Komisyonlar ve birlikler için seçimler sürecek. Seçimlerde AK Parti adayları çoğunlukta ve oylamalarda bu görüntü açıkça belli. 17-15 biten seçimlerde şimdilik fire yok. MHP kanadının Cumhur İttifakı ile AK Parti listesinden Meclis’e giren 2 üyesinin şimdiki desteği oylamalara damgasını vuruyor. Fakat ileriki aylarda bu destek Yalova’nın menfaati doğrultusunda Belediye yönetimine döner mi? Onu da ileriki aylarda göreceğiz.
Meclisin ilk toplantılarını izlemek şimdilik keyif veriyor. Özellikle tecrübesiz AK Parti grubunun, tecrübe kazanıncaya kadar olan durumunu tebessümle, mizahi şekilde izlemeye de devam edeceğiz.
Sonrasında durum ne olur? Tartışmalar büyür mü? O konu 2 parti yöneticilerinin tutumuna bağlı. Açıkçası mecliste özellikle CHP grubunun daha organize olduğunu şimdilik söyleyebiliriz. İşini bilen, ne yapılacağı konusunda yol gösteren kaptanlar var. MHP üyeleri şimdilik havayı kokluyor gibi, AK Parti’de de tecrübesizliği bir kenara bırakır isek daha saygılı bir hava hâkim. Yine de AK Partili meclis üyelerinde, Belediye Başkanı’na ve CHP önerilerine karşı bir tedirginlik, güvensizlik sürüyor. Neredeyse seçimdeki rakiplerine selam vermeye çekinir durumdalar. Bu durum zamanla düzelecektir. Tüm meclis üyelerimize görevlerinde başarılar dileyip, Yalova için olumlu her karara siyasi amaç gütmeden destek vermelerini, olumsuzluklara da engel olmalarını öneriyorum.
Meclis üyeleri konusunda yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, herkesin bir bocalama dönemi olabilir. Önemli olan halkın menfaatleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerini beklediğimizi de eklemek isterim. Bazı zamanlar seçilen arkadaşları eleştireceğiz, bazen öveceğiz, bazen de saygı çerçevesinde mizahi olarak yakıştırmalar yapacağız. Onun için seçilenlerin mizah duygularının da olmasını tavsiye ediyorum. Aksi takdirde incinebilirler, moralleri bozulabilir.
İl, ilçe, belde, mahalle yöneticilerini seçtik, hatta görevlerine de başladılar. Seçilenler; önce karar alacakları yerlerin sorunlarını iyi tespit etmeli ve hizmet bölgelerini tam olarak tanımalıdırlar. Kısacası, derslerini çalışmalılar. ‘Boşver’ diyen seçilmiş, kamu çalışanlarının kuklası haline gelir. Çünkü seçilenin bir süresi vardır ve kamudakilerde bunu iyi bilir. Seçilenin ‘hizmet’ diye bağırıp, çağırmalarına pek aldırış etmezler ve seçilenlere sabırları da 5 yıl ile sınırlıdır. ‘Gelene ağam, gidene paşam’ demeyi de ihmal etmezler. Tecrübe ve bilgi kamuda çalışanlardadır ve istedikleri gibi anlatıp seçilmişi yönlendirebilirler. Kamu çalışanları için yazdıklarım alay etme anlamında değildir. Bu her zaman böyle olmuştur, onlar hancı, seçilenler yolcudur. Seçilen dersini iyi çalışmazsa, kapasitesini yükseltmezse, kamuda çalışanların onları dikkate alması da beklenemez. Seçilen arkadaşlar, şehrini, görevini, birlikte çalıştığı arkadaşlarını sevmeli, her konuyu araştırmalı, öğrenmeli ve ona göre görev yapmalıdır. Gerisi teferruat. Yeni dönemin herkese hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.