TURGUT AÇARİE-Posta : yalova@yalovahayat.com
HAYIRLI BAYRAMLAR
Yazarın diğer yazıları :
Bu yılın Ramazan Bayramına kavuşmaya az bir zaman kaldı. Kıymetini bilen için, bu günler büyük bir nimettir. Bizlere bu günleri gösterdiği için Yüce Mevla’ya binlerce şükürler olsun.

Bayram sevinç günüdür. Ama bu sevinç orucun bitmesinin ve uzun teravih namazlarının sona ermesinin sevinci değildir. İbadetlerimizin kabulü ile günahlardan temizlenmiş olmanın getirdiği, mutluluktur. Bayram, bu yönüyle şahsidir. Tebrikleşme, ziyaretleşme, yardımlaşma ve paylaşma bakımından ise ictimai (sosyal) bir olaydır.

Bayramdan önce evimiz ve ailemiz için küçük de olsa alışverişler yaparız. Zekât, fitre ve sadakalarımızı veririz. Yetim, yoksul ve engellilere yardım ederiz. Bayram sabahı da erkenden kalkıp güzel elbiselerimizi giyerek, bayram namazına gideriz. Sürekli güler yüzlü olmaya çalışırız. Kısaca bayramı, bayram gibi değerlendirmeye özen gösteririz.

Bayramda eğlendiğimiz yere değil, beklendiğimiz yere gidelim. Başta anne ve babalarımız olmak üzere, akraba, komşu, yaşlılar, hastalar bizi bekliyorlar. Ayrıca huzur evi yetiştirme yurdu, askeri birlikler, cezaevleri, sığınma evleri unutulmamalıdır. Biz, bayram gezmesi yaparken, görevi başında bulunan ve nöbet tutanları da gözetmeliyiz.

Özellikle bu günlerde, bayram günahı işlememeliyiz. Bayram günahı da nereden çıktı şimdi demeyiniz. Mesela anneyi, babayı unutmak, en büyük bayram günahıdır. Akraba, komşu ve dostlarımızı ziyaret etmemek, fakirleri ihmal etmek, dargınlık ve düşmanlığı devam ettirmek de bayram günahıdır. Trafik kurallarını ihlal ederek, birilerinin yaralanmasına veya ölümüne sebep olmak, bayram günahlarının en kötüsü değilse ya nedir? Geliniz bizler bayrama yakışır bir tavır ve anlayış içinde olalım. Bu güzel günler, tam olarak bayrama benzesin.

Bu ramazanda oruç tutan, namaz kılan, mukabeleleri takip eden ve fakirlere yardım edenler vardı. İlimizdeki tüm yayın organları, ay boyunca dini ve ahlaki sohbetlere vesile oldu. Gazeteler de aynı gaye ile dini yazılar yayınladılar. Birçok lokanta “Ramazanda kapalıyız” ya da “ İftarda/Sahurda açığız” yazarak saygı gösterdiler. Bu gayreti ve nezaketi gösterenlere çok çok teşekkür ediyorum.

Ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirenler, nasıl ki bayramı hak ediyorlarsa; ömür sermayesini inancımıza ve kültürümüze uygun olarak değerlendirenler de cenneti hak edeceklerdir.

Cenabı Allah hepimize bu güzellikleri nasip etsin diyor, bu vesile ile bayramınızı tebrik ediyor, sağlık, huzur ve birlik içinde daha nice bayramlar diliyorum.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.