TURGUT AÇARİE-Posta : yalova@yalovahayat.com
RAMAZANA İLGİ VE SAYGI
Yazarın diğer yazıları :

Allah’ın lütfuyla bu yılki Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Ramazanın ve orucun kazandırdıkları ile bu sene aramızda bulunamayan kardeşlerimizi birlikte düşündüğümüzde, çok büyük bir nimete kavuştuğumuzu söyleyebiliriz. Sağlık ve huzur içinde bizleri bu seneki Ramazana kavuşturduğu için, Yüce Mevla’ya sonsuz şükürler olsun.

Herhangi bir şeyin veya kişinin, emsallerine üstünlüğü, Allah’ın ve Peygamber’in (s) değer vermesine bağlıdır. Mesela Kâbe, yapımında kullanılan malzemeler bakımından, aynı diğer binalar gibidir. Ama Allah ona “Beytullah” dediği için en kıymetli ibadethane olmuştur. Cuma günü, aynı diğer günler gibidir. Ancak dinimiz değer verdiği için, öbür günlerden üstün olmuştur. Ramazan ayı da diğer kameri aylardan biridir. Fakat Allah ve Rasulü (s) bu ayı yücelttikleri için, onbir ayın sultanı olmuştur.

Halkımız, Ramazanı kıymetli bir misafir olarak kabul eder. Bu sebeple, söyledikleri ilahi ve kasidelerde “Hoş geldin ya Ramazan” demektedirler. Bu kutlu misafir eli dolu gelir. Bizi ibadete, hayra, sabırlı ve merhametli olmaya alıştırır. Günahlarımızı temizler ve rakamla ifade edemeyeceğimiz kadar sevap kazandırır. Oruçlu müminlerin gayreti ve Allah’ın da lüftuyla, Ramazan sonunda bizleri adeta melekleştirir.

Ramazan bir zarfa benzer. Ne yazar koyarsanız, açınca onu bulursunuz. Kıymetli evrak koyarsanız, içinden o çıkar. Zarfın içine kötü yazı ve çirkin resimler konursa, açılınca aynıları çıkar. Zarfa bir şey koymaz isek, boş kalır. Yani biz, Ramazan zarfına neleri koyup ahirete gönderirsek, mahşerde de karşımıza onlar çıkacaktır. O halde bu fırsatı çok iyi değerlendirmek gerekir.

Ramazan bizi önemli şeylere hazırlamaktadır. Oruç bizi şevval orucuna ve diğer nafile oruçlara hazırlıyor. Okunan mukabele ve hatimler, Kur’an ile daha çok ilgilenmeye; teravih namazları da, Ramazandan sonra bolca namaz kılmaya alıştırıyor. Orucun sabrı, bizi yıl boyunca sabırlı ve merhametli olmaya hazırlarken; Ramazana gösterilen saygı da, bizi sürekli saygılı, nezaketli ve hoşgörülü olmaya hazırlamakta ve alıştırmaktadır.

Hazır söz saygı konusuna gelmişken, birkaç cümle daha söylemekte yarar görüyorum. Ülkemizde Ramazana, oruca ve oruçluya saygı göstermek, adeta ibadet manası taşır. Oruç tutamayacak derecede hasta olanlar, açıktan bir şey yemiyorlar. Meşru bir sebeple orucu bozulanlar, günün kalan kısmında bir şey yemeden akşamı bekliyorlar. Birçok lokanta ve kahvehane Ramazan boyunca tamamen kapanıyor, bazıları da iftarda hizmet veriyor. Radyo ve televizyonlar, daha fazla dini program yapıyor. Uzun yol otobüsleri iftar ve sahur vakitlerine göre mola veriyorlar. Böylece herkes şenleniyor ve her yeri manevi bir atmosfer kaplıyor.

Sevgili Peygamberimiz (s): “Bir Müslüman’ın Ramazanı günahsız ve huzurlu geçerse, takip eden aylar da huzurlu geçer” buyurmuştur. Ramazanımızı huzurlu hale getirirsek, diğer onbir ayımız da aynı güzellikte, huzurlu ve bereketli olacaktır.

Bütün dualarımızın ve ibadetlerimizin makbul olması dileğiyle.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.