TURGUT AÇARİE-Posta : yalova@yalovahayat.com
ÖMRÜN KIYMETİNİ BİLMEK
Yazarın diğer yazıları :
Zaman, kıymetini yeterince bilemediğimiz iki nimetten biridir, diğeri de sağlıktır. Bir konunun Kur’an’da bulunması ve ifade ediliş şekli çok önemlidir. Kur’an’da C. Allah’ın, bazı zaman kavramlarına yemin ettiğini görüyoruz. Asra, gündüze, geceye, kuşluk ve ikindi vaktine yemin gibi. Yemin, kutsal şeyler üzerine edildiğine göre, zaman çok önemli demektir.


Yüce Mevlâ, önemli ibadetleri de bir takım zaman ve vakitlere bağlamıştır. Namaz, günde beş vakit olarak emredilmiş ve hepsinin başlama ve bitiş zamanı vardır. Oruç, Ramazan ayında tutulacak ve imsak ile iftar vakti belli. Hac, kurban ve zekât da vakit, yer ve ölçüleri belli ibadetlerdir. Ayrıca üç aylar, cumalar, bayramlar ve kandiller de var. Hepsinin de zamanı belli. Yani zaman çok önemli ve de kıymetli.


Bizler, sürekli vaktimizin darlığından, işlerimizin çokluğundan, günlerin su gibi akıp gittiğinden, ömrümüzün gafletle tükendiğinden dert yanarız. Genç iken ümitlerimiz ve arzularımız vardır. Önümüzde uzun bir ömür olduğunu düşünürüz, zamanı da doğru olarak değerlendirmeyiz. Sonra da “ömür nasıl geçti?” diye üzülürüz.Hâlbuki hayat çok kısadır. Namazsız ezan (doğum) ile ezansız namaz (ölüm) arasında geçen süredir. Bazılarına göre, hayat bir ses gibidir. Duyulması ile kaybolması arasındaki kısa bir andır. Ömür, bazılarına göre, delicesine akan bir ırmak; kimine göre de doludizgin koşan bir at gibidir. Ömür dediğimiz, gerçekten hızla biten, çok kısa bir zamandır. Bize verilen ömrün, bize ayrılan zamanın kıymetini çok iyi bilmeliyiz.


Günümüz insanına ibretle baktığımızda, kütüphanelere, kurs ve sanat çalışmalarına gidenlerin sayısı çok azdır. Buna karşılık, eğlence yerleri ile kahvehanelerin dolu olduğunu görürüz. Kahvehanelerde oturup boş işlerle uğraşmaktansa, okumak, seyahat etmek veya spor yapmak çok daha iyidir. Zira Allah, ne yaptığımızı, bedenimizi nerede ve nasıl yıprattığımızı soracaktır. Bunları düşünerek, kendimize biraz çekidüzen vermemiz gerekmektedir.


Bize bir ömür veren Allah’ımıza, acaba biz ne kadar zaman ayırıyoruz? Bazıları tüm ibadetlerini özenerek eda etmek suretiyle, kâfi miktarda zaman ayırırken; kimileri de hiç zaman ayırmamaktadır. Bazıları cuma günleri, bazıları da bayramdan bayrama Allah’ı hatırlarken, bir kısım insan da hastalandığı veya bir sıkıntıyla karşılaştığında Allah’ı hatırlamaktadırlar.


İyi insan ve iyi Müslümanlar, Allah için zaman ayırır. Peygambere, Kur’an’a, ilme, araştırmaya, aileye ve çocuklara da yeterli miktarda zaman ayırır. Akraba ve komşuları da asla ihmal etmezler. Çocuklar asla ihmale gelmeyen en kıymetli varlıklarımızdır. Alışkanlıklarının tamamını çocuk yaştayken öğrenmektedirler. Bu sebeple gereken ilgiyi zamanında ve yeterince göstermemiz icab eder.


Hiç kimse, “Can benim, mal da benimdir. İstediğim yerde ve canımın istediği gibi harcarım” diyemez. Zira bu, dine ve insanlığa uygun bir düşünce tarzı değildir. Canı da malı da bize bahşeden Allah’tır ve bize emanet etmiştir. Emaneti koruma görevini, Allah’ın istediği şekilde ifa etmemiz gerekmektedir.


Dünya hayatını, Allah’ın emrettiği gibi yaşayanlar, cennetteki ebedi hayatı, canlarının istediği gibi yaşayacaklardır. Ancak ‘canımı ve malımı istediğim gibi, keyfi şekilde harcarım’ diyenler ise, ebedi hayatta çok zahmetli ve acıklı bir manzarayla karşılaşacaklardır. Geliniz biz dünya hayatını Allah’ımızın buyurduğu, peygamberimizin de duyurduğu ölçülere uygun yaşayalım. Kazanan ve mutlu olan bizler olacağız inşallah.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2018 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.