Dr. Z. Cüneyt AKYILDIRIME-Posta : yalova@yalovahayat.com
İŞ GÜVENLİĞİNDE NE DURUMDAYIZ?
Yazarın diğer yazıları :
Değerli Yalovalılar, ülkemizin içinden geçtiği seçim sürecinde maalesef yine iş sağlığı ve güvenliği ikinci planda kaldı. Yapılması gereken daha çok işimiz var. En çok önem verilmesi gereken konunun “eğitim” olduğunu hepiniz tahmin edebilirisiniz. İş sağlığı ve güvenliği kültürünü ancak çocuk yaşlarda öğretebilirsek başarılı olabiliriz. Aksi takdirde iş kazalarındaki Avrupa birinciliklerimiz, Dünya derecelerimiz ne yazık ki devam edecek gibi.
Tersanecilik, madencilik, inşaat gibi çok tehlikeli iş kollarındaki iş kazası görülme sıklıkları istediğimiz değerlerde değil. Belki çok iyi formenlerimiz, işçilerimiz, mühendislerimiz olabilir ancak iş güvenliği kurallarını uygulamaz isek, iş cinayetlerinin önüne geçebilmemiz mümkün değildir. Trafik kuralları ile ilgili hemen her sınıfta öğrencilerimiz eğitim almaktadır, ancak her yıl 1500 civarında kaybettiğimiz işçi ve binlerce sakat kalanın olduğu çalışma hayatının önemi ile ilgili eğitim müfredatlarında ne yazık ki dişe dokunur bir konu yoktur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığımızın süratle işbirliğine giderek eğitim konusuna ağırlık vermeleri gerekmektedir.
Hem trafik kazaları ve hem de iş kazaları nedeniyle 18-50 yaş nüfusumuzda üretken olan pek çok insan sakat kalmaktadır. İstatistikleri yazıp dudaklarınızı uçuklatmak istemiyorum. Genç ve üretken bir topluma sahip olmak için süratle önlemlerimizi arttırmalıyız. Aksi takdirde çağdaş ülkelerin seviyesine ulaşmak, her geçen gün daha zor olacaktır.
Güvenle ve sağlıcakla kalın.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.