AZİZ DENİZE-Posta : azizbdeniz@gmail.com
OKULLARDA NE ÖĞRETTİK?
Yazarın diğer yazıları :
Bu pazar günü İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir ortaokula atanmış yeni mezun genç bir öğretmenle okulları ve öğrencileri konuştuk. Öğretmen çok idealist; öğretmek ve eğitmek konusunda çok istekli. Öğrencilerini anlatıyor; bir kısım öğrenci öğrenme heyecanı içinde, bir kısmı ise velinin zoru ile okula geliyor ve üstelik ders dinleyip öğrenmek isteyen öğrencileri de engelliyor. Sekizinci sınıfın bilgi kapasitesini taşımaya hazır olmayan bir öğrenci veya öğrenci grubunun arkadaşlarına verdiği zararı ve okul yönetiminin boş ver idare et felsefesini anlattı.
Aslında çok bilineni anlattı. 97 yıllık Cumhuriyet Türkiye’sinde bu hep böyle olmadı mı? Bileni ve bilmeyeni aynı sınıfa koyarak; birine basit diğerine çok zor gelecek bilgi ve öğretileri aktarmaya kalkmadık mı, dahası hepsini bir elek içine koyarcasına elemedik mi? Elediklerimizi de uzaya göndermişçesine; geleceklerini hiç mi hiç merak etmediğimiz gibi toplumdaki etkilerini de görmemezlikten gelmedik mi?
Eskiden, birkaç paralık bir yük aracının arkasında istiap haddi (Taşıma Kapasitesi) yazılırdı. Bir mekanik araç için bunu düşünen medeniyet pedagojik olarak neden bunu ele almaz veya şimdiki adı değişti mi bilmem, Talim Terbiyedekilerin bu konudaki etkileri bu güne kadar ne oldu. Üstelik “Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez (Bakara-286)” hükmünü de görmemezlikten geldik.
Peki, ne yaptık;
Bunlar, sözlerinde durmaz diyerek mi her gün aynı yemini yaptırdık. Yemin ettirdik de ne oldu? Doğrumu olduk, küçükleri sevdik, büyükleri saydık mı, ne kadar yükseldik, ne kadar ileri gittik, varlığımız Türk varlığına ne kadar armağan oldu. Atatürk'ün fiziki özelliğiyle beraber neler yapmak istediğini ne kadar anladık? Bu soruları geride bırakarak, bir farklı yönden eğitime bakalım.
Liseyi bitiren bir öğrenci; öğrenmenin yollarının öğrenmiş mi, araştırma yapmasını biliyor mu, yüzme biliyor mu, bisiklete ve ata binmeyi, araba kullanmayı biliyor mu, kriz yönete biliyor mu, doğada bir iki gün tek başına yaşamayı başarabilir mi?
Vatanı sevme yolunun; ülkesinin suyunu, havasını, toprağını korumaktan geçtiğini öğrenmiş mi?
Bütün bunların ötesinde; kendisi gibi her varlığın bir değer olduğunu ve özellikle bayanların; ya ana, ya bacı veya sevgili olduğunu düşünerek saygı duyması gerektiğini öğrenmiş mi? Eğitimde bunlar yoksa manzarayı umumiye bugün gibi olur.
Öğretmenlerim gününüz kutlu olsun.
Mail: azizbdeniz@gmail.com


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2022 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.