050520211-196 050520212-958 050520213-693

 
AZİZ DENİZE-Posta : azizbdeniz@gmail.com
Güzel İyi Çirkin…
Yazarın diğer yazıları :
Güzelliğin, iyiliğin ve çirkinliğin bir sınırı olabilir mi? Bir düşünürün ifadesiyle; “Başarmış olmamız, daha iyisini yapamayacağımız anlamına gelmez.”
GÜZEL…
Doksanlı yıllar ve daha öncesinde Yalova’da yaşayanların en basit sağlık sorunları için Bursa veya İstanbul’a günlerce gidip geldiklerini unutmaları mümkün değildir. Bıçak parası ödemeden ameliyat olabilme imkânı da çok sınırlıydı. Yine o yıllarda acilen Bursa Tıp Fakültesine götürmeniz gereken hastanız varsa, ödenek olmadığı için ambulansa benzemeyen ve yollarda zıplayıp duran aracın yakıt parası ve şoförün yol harcırahının tarafımızdan ödemesi gerekirdi. Büyük bir ihtimalle yatak olmadığı için Bursa Tıp Fakültesinin koridorlarında hastanız 8 saat boyunca sedyede hiç müdahale edilmeden bekletilebilirdi. Daracık koridorlarda saatlerce beklemeniz ve benzerlerini bizatihi yaşamışlardan biriyim. İşte o günlerden bu günlere geldik. Bence çok güzel yerdeyiz. Peki, yeterli mi?
İYİ…
Yalova esnafını kutlamak lazım alınan tedbirler ve devletin koyduğu kurallara sevindirici çoğunlukla uyum göstermiştir. Hele de büyük kuruluşlar; hafta içinde ziyaret ettiğim bir otomotiv mağazasının tedbirleri, hele de bir alışveriş merkezinin otomatik ateş ölçen aleti, personelinin titizliği, özellikle tuvaletlerde bile aldıkları tedbirler takdire şayandır. Liselere Giriş Sınavı’na giren öğrencilerin okullara ateşleri ölçülerek alınması, YKS’ye girecek öğrencilerden belgesini unutan veya geç kalan öğrencileri sınava yetiştirmeye çalışan polis ekiplerimiz. Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Süne’nin Kovid-19 temaslı öğrencisini 8 saat yol alarak sınava yetiştirmesi, Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi giriş kapısına konan ve pedalla çalıştırılabilen dezenfektan aleti gibi konular iyileri ifade etmeye yetmiştir.
Çirkin…
Gerçekten de bütün sağlık görevlileri, her zaman fedakârca çalıştı. Hele de bu dönemde hepsi birer kahraman ve elleri gibi yürekleri de mübarektir. Ama bir Verem Savaş Dispanser röntgenin bir ay kadar bozuk kalması, (şu anda çalışır durumdaymış) hastane ek binası ana kapısı girişinde ateş ölçülerek hastaların binaya alınmasına karşı, servis kapısının açık bırakıldığı gibi orada bir görevlinin olmadığını hayretle gördüm. Devlet Hastanesi ana binasına gelince, acilin girişinde ateş ölçen kimseyi görmedim, dezenfektanın girişteki güvenlik görevlisinin oturduğu masa üstünde sabit olmayan bir şişede duruyor olması ve buna benzeyen ufak tefek gibi görülen olaylar tabii ki düzeltilebilecek kişisel ihmallerdir. Ne var ki en sıkıntılısı hastane bahçesinde bulunan sahra çadırlarıdır. Kovid-19 testi olmak için 24 Haziran günü saat 16 civarında ilk çadırda bulunan sağlık memuruna derdimi anlattım. Yorgunluğu gözlerinden okunabilen ve ter içinde kalmış olan memur üşenmeden ateşimi ve nabzımı ölçtükten sonra; bir sorun olmadığını söyledi. Ne var ki ben test olmak istediğim için biraz direndim. Bunun üzerine ölçümlerin yazılı olduğu belgeyle beraber beni yan tarafta bulunan büyük çadıra yönlendirdi. Yere çizili mesafelere göre sıraya girdim. Ardımdan gelen ve koah hastası olduğunu söyleyen amca bayılmak üzereydi, aşırı güneşe dayanamadı ve gölgemsi bir yere gidip çöktü. Büyük çadırlar savaş yıllarını andırır nitelikte iç içe geçirilmiş iki bölümdü. Görevlilerin yorgunluğu yetmezmiş gibi içerisinin sıcaklığı dışarıdan bile beliydi. Çadırın girişinde bulunan genç doktor elimdeki belgeye bakarak test yapılmasına gerek olmadığını ve elimdeki belgeyi de atabileceğimi söyledi. Hiç ısrar etmedim çünkü çadırdaki sağlık görevlilerinin hizmet alanı beni çok üzmüştü. Devletin bu kadar büyük imkânlarına rağmen bu nitelikte hizmet alanı sağlık personelimize reva görülmemeliydi sayın yetkililer.
Haziran 27 ve 28 tarihlerinde YKS sınavları yapıldı, öğrenciler okullara alındığında ateşleri ölçülmedi ve erkek öğrenciler kimi polislerimiz tarafından elleriyle kabaca kontrol edildi. Bu nitelikteki kontrol hiç de medeni olmadı. Sonuç olarak denildiği gibi sayın yetkililer…
Başarmış olmamız, daha iyisini yapamayacağımız anlamına gelmez’’Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.