Hikmet DUMANTEPEE-Posta : h.dumantepe@yalovahayat.com
BU NE VURDUMDUYMAZLIK
Yazarın diğer yazıları :
Son günlerde yerel gazetelerde okumuşsunuzdur, fabrikalar işçi çıkartıyor, Ersur taşınıyor diye haberler çıktı. Evet, Ersur Yalova’da Akal’ın kiracısı olduğu için daha fazla kira ödememek için çıkıyor. Aksa % 40 üretimi durdurdu gibi yazılar çıkıyor. Biz de sorduk, doğru. Peki, Yalova’da söz sahibi insanlar, “neler oluyor, neden kapasite düştü ve/veya neden taşınıyorsunuz” diye soran oldu mu acaba, merak ediyorum. Baktığımızda bu konu Yalova için ciddi bir sorun. Ersur’da takriben 400 civarında çalışan var. Dolaylı olarak çalışana bir o kadar da aile bazında bakarsan 3 bin 500 civarında insan bu kış gününde ne yapacak? Bunların çocukları, bakmakla yükümlü oldukları ne yapacaklar diye düşünen var mı?
Gelelim Aksa’ya. Dünya ikincisi bir fabrika. Rakibi Amerikalılar. Üretiminin % 40’ını yurt dışına satıyor ve % 40 kapasite düşürüyor. 40’a yakın işçi çıkarmışlar. Çıkanların performans düşüklüğü olan işçilerden olduğu söylendi. Aksa Yalova için çok önemli. Aksa durduğu zaman Yalova ekonomisi durur. Bakın çalışanı iyi ücret alıyor, çalışanın iki misli taşeronların yanında çalışıyor, Kamyoncular Kooperatifi var, Aksa çalışmazsa kamyoncular aç kalır. Haftada bir sefer yaparken şimdi ayda bire düştüler. Bu insanlar ne yapacak. Mal almış, karta çekmiş, ev almış, araba almış, çocukları okula gidiyor, hayat pahalı. Alışılmış bir yaşam düzeni var. Şimdi bunların hepsi bozuldu. Yalova’nın seçilmişleri bu konuları kendilerine dert ediyorlar mı? Bu fabrikalara gidip “derdiniz nedir, sıkıntınız nedir” diye soran oldu mu? Sanmıyorum. Olsaydı duyardık. Başka bir ilde bir fabrika kapansa millet sokaklara çıkar ne olacak bu insanların hali diye. Bizde bir faaliyet yok. Kimsede çıt yok, nemelazımcılık almış başını gidiyor.
Bu konulara ülke bazında baktığında Aksa’nın ürettiği akrilik en çok Gaziantep ve Uşak’a gidiyordu. Oralardakiler acaba ne yapıyor? Oralardaki issizlik ne alemde. Çalışanları ne yapıyor bu kış gününde. İşsiz kalmak, bundan daha kötü ne olabilir? Ayrıca üretiminin % 40’ını yurt dışına ihraç eden bir fabrika ihracı % 10’lara, 20’lere düşerse bundan ülke ekonomisi etkilenmez mi? Bakınız bir fabrika deyip de geçmeyin. Ne kadar çok yan tesirleri var. Sadece Taşköprü Sanayi Kooperatifi’nde bu fabrikalara iş yapan birçok iş yeri var. Eğer iş gelmezse bunlar sıkıntıya girer. Yalova’da ortalama 5.000 kişinin sıkıntıya girmesi hepimizi etkiler.
Yalova bu sıkıntılar içindeyken burada yapılması planlanan OSB 7 tane oldu. Bir tanesini yapabilmek için 20 yıl uğraştık yine de tam istediğimiz olmadı. Islah OSB yapabildik. Ne uğraşlar verildi yapabilmek için. Şimdi maşallah mantar gibi OSB’ler kuruluyor. Bu kadar OSB’yi Yalova kaldırır mı? Ayrıca Yalova pahalı bir il. Asgari ücretle işçi bulamazsın. Yani OSB’lerin iş dallarında seçici olması lazım. Emek yoğun iş yerleri burada işçi bulamaz. Dolaysıyla bu OSB’lerin bazılarını gözden geçirmek lazım. En fazla 3 OSB yeterli olur, diğerlerine yol verilmemeli.
Son günlerde gündemi bir de bu atık sular meşgul etmeye başladı. OSB’ler kendi arıtmalarını yapmak ve/veya var olan bir arıtmadan faydalanmak mecburiyetindedir. Bu taahhüdü yapmadan zaten OSB kurulamaz. Bunu konuşmanın manası yok. Islah OSB kurulmadan önce Aksa 20 milyon dolar civarında bir para harcayarak, gelişmiş, modern bir arıtma yaptı. Faaliyette ve bakanlık tarafından online şekilde inceleniyor. Atık sular kontrol ediliyor. Yasada öngörülen baremlerin altında olduğu iddia ediliyor. Sorumlusu kontrol yetkisi de bakanlıkta. Yeni yapılacak olanlar da ya kendileri yaparlar ve/veya yapılmış olandan kira vermek suretiyle istifade ederler. Bunun takipçisi de bakanlıktır, bu konuyu gündem yapmanın da manası yoktur.
Ekonomik sıkıntılar her ülkede oluyor, var. Fakat bir Almanya’nın, İngiltere’nin alt yapıları çok iyi. Ona rağmen etkileniyorlar. Bu memleket ne enflasyonlar ne develasyonlar gördü. Sapasağlam ayakta kaldı. Bunları da aşarız fakat seyretmekle olmaz. Biraz çaba harcamak lazım.
Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Furkan SARI tarafından 16-04-2019 tarihinde eklenmiştir.
Doğru söze ne hacet birlik olunması şart
MUHARREM DEMİR tarafından 06-12-2018 tarihinde eklenmiştir.
BRAVO SAYIN BASKAN ANLAYANA SAZZ ANLAMAYANA DAVUL ZURNA KLARNET AZZZZ.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.