Hikmet DUMANTEPEE-Posta : h.dumantepe@yalovahayat.com
BAŞKAN ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİNE NE YAZACAKLAR?
Yazarın diğer yazıları :
Seçim takviminin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte siyasi partilerde de arayışlar başladı. Her parti seçim sloganına ne yazayım diye harıl harıl arayışa geçti. Tabi ki seçim beyannamesi çok önemli. Yalova halkı artık boş laflara inanmıyor. Halk aday olacak olan başkan adaylarına, siyasi partilere soruyor; gelince siz neler yapacaksınız, vaadiniz ne? Seçim beyannamenizde yazdıklarınız Yalova’nın önceliklerinden midir? İşte bunlar mutlaka sorgulanacak.

Yıllardır seçim beyannamelerine yazılanlara bir bakalım: Üniversite, doğalgaz, terminal, çöplük, (düzenli depolama alanı) kültür sarayı, kimyasal arıtma… Bunları nerede ise 20 yıldır duyarız. Bu dönemde bunların tamamı yerine getirildi. Bu yazdıklarımın her biri bir seçim döneminde yerine getirilmesi zor işlerdir, bu işlerin hepsini birden bire seçim döneminde yerine getirmek mümkün değildir. Fakat bu dönem bence çok şanslı bir dönemdir. Sayın Barbaros Binicioğlu’nu şahsi ilişkilerinizden dolayı veya tutumundan dolayı tenkit edebilirsiniz ama hiç kimse çalışmadı şunu da yapmadı diyemez, derse de ona kimse inanmaz.

Geçen yıl bütçe yapılırken fen işlerinin bütçesine 17 milyon YTL para koymuştuk. Ben bu yatırımın gerçekleşeceğine inanmadığım için Meclis’te kendilerini tebrik ettim, inşallah gerçekleşir dedim. Bakınız bu gerçekleştiği gibi bütçe fazlalık verince oralara murakale yaptık. Yani fen işlerinin bütçesi 22 milyon YTL’ye dayandı. Sadece fen işlerinin yatırımı bütçenin yüzde otuzu civarında. Diğer yatırımlara daha hiç değinmedim. Belediyelerin yatırımları sadece fen işlerinden ibaret değildir. Park, bahçe, su, kanalizasyon, imar işleri. Bunları da katarsak nerede ise bütçenin yüzde kırkını yakalayacak. Bunu küçümsemek mümkün değildir.

Bunun zaman zaman yazdım. Hiçbir dönemde yapılmadığı kadar bu dönemde asfalt yol yapıldı. Halkta öyle bir alışkanlık oldu ki artık herkes kendi yolunun asfalt olmasını istiyor. Bazıları yok bu asfaltları belediye yapmadı gibi laflar söylüyorlar. Kim yaparsa yapsın bu dönemde oldu. Yapana değil yaptırana bakacaksın.

Yıllardır Yalova halkı Yalova’nın iyi tanıtılmadığından bahseder. Görsel ve yazılı medyada yeteri kadar yer almadığından şikâyet ederdi. Bu dönemde bu işlerde çok iyi yapıldı. Yıllardır yanı başımızda duran, kimsenin ilgilenmediği, varlığından Yalovalılar’ın bile haberdar olmadığı Yürüyen Köşk bir anda Yalovalılar’ın olduğu kadar bütün Türkiye’nin dikkatini çekti. Artık herkesin bundan haberi var. Geçen hafta Bodrum’daydım. Oranın Belediye Başkanı’na bir Yürüyen Köşk maketi hediye ettik Meclis Üyesi arkadaşım Mustafa Pehlivan’la birlikte. Bodrum Belediye Başkanı bize, ‘Bunun hikâyesini televizyonda duydum ama bir de siz anlatın’ dedi. Bakınız bu güne kadar hiç dikkate almadığımız bir Yürüyen Köşk Yalova’nın tanıtımında ne kadar faydalı oldu.

Biraz da TİGEM’den bahsedeyim. Yıllardır Yalova halkı merkezde denize girebilecek bir yer olmadığından şikâyet ederdi. Merkez’de bir Akasya Park’ın olduğu ver vardı. Orada da denize girebilmek mümkün değildi. Bir kabin bile yoktu. Araştırma’nın önü bir evvelki dönemde düzenlenmeye başlandı, yolu yapıldı. Bu dönemde her şeyi ile dört dörtlük oldu. Orada insanlar piknik yapıp denize girebiliyorlar. Spor aletlerinden tutun da her türlü gereksinimlerini karşılayabiliyorlar. TİGEM artık Yalova’nın görünen yüzü oldu. Her kesimden insanlar orada denize girip tatilini yapıyor. Ayrıca duş, tuvalet, kafeterya, yok yok. Artık TİGEM yıllar sonra Yalovalılar’a hizmet veriyor daha ne olsun.

Artık siyasi partiler ve başkan adayları seçim beyannamelerine ne yazacaklarını düşünmeye başlasalar iyi olur. Yoksa yapılacak bir şey bulamayacaklar.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Hikmet Dumantepe tarafından 26-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Sayın Ersever sorduğunuz sorunun cevabını vermek bana düşmez, ona halk karar verecektir. Onun yorumunu siz yapabilirsiniz. Beton santraline gelince, günlerdir yazılıyor ben sadece gülüyorum. Meclis neyi oyladı acaba bilen var mı merak ediyorum? İmar işlerinin meclisten istediği 1/2500 lik plan notlarına konut dışı kentsel çalışma alanlarında beton santrali yapılabilir ibaresini koyunuz diyor. Komisyon çalışma yaptı plan müellifinin görüşünü istedi, görüş plan notlarına böyle bir ibare yazılamaz dendi. Mecliste eğer konut dışı kentsel çalışma alanlarında beton santrali yapılabiliyorsa yapılsını oyladı. Sonuçta mutlaka olumlu ÇET raporunu almak zorunda. Muallakta bir karar. Bilenler konu hakkında yorum zaten yapmıyor. Abartılcak bir konu değil. Kimseye çatmak için değil ama Yalova'da daha öncede bir çok beton santralleri yapılmadı mı?Meclisin tamamı evet dese de hayır dese de santralin oraya yapılabilmesi için çet raporu alınacakkkkkkkkkk.
ersever tarafından 21-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Sayın Dumantepe, size gelen güzel yorumlara, büyük bir keyifle cevap veriyorsunuz. Kendisine sormak gerekir, acaba Belediye Meclisi'ndeki kişiler gerçekten de Yalovalı'nın çıkarlarını,haklarını arayabiliyorlar mı? İlginç olan konu ise, size gelen yorumları okuduğumda, muhtar adayının yorumuna kıvrak zekanızla (kendinize göre) güya cevap vermişsiniz. Beton santrali nihayet ortadan kaldırıldı. Eğer meclis üyeleri haksız olan kararlara geri adım attırıyorsa, işte bu çok önemlidir. Ali bey gibi size güzel yorumlar yazacak diye bir kaide olamaz. Öncelikle siz Dumantepe olarak, acaba görevinizi yapıyor musunuz? Yoksa siz başkanın danışmanı mısınız? Yazınızdan bunu çıkardım. İyi günler.
Ali tarafından 13-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Sayın Hikmet Bey, duyarlılığınız için teşekkür ederim. Bu hafta Kocaeli'nde " ULAŞIM PLATFORMU " var. Yalova'daki ulaşımdan yetkililerde katılmalıdır diye düşünüyorum çünkü Belediye bu platformdan çok büyük fikirler alabilirdi. Sonuçta birey olarak değil halk olarak bu işe yakışır şekilde ulaşımda köklü atılımları ve projeleri merakla bekliyorum. Doğru dediniz Yalova'da şahısların istekleri olmaz ve halkın istekleri olur. Benim dediklerim umarım şahıs isteklerinden çok halk istekleri gibi algılanırsa iyi olur. Çünkü ben Yalova'da uzun zamandır dile getirmeyenleri dile getirdim. Bakana ve Belediye Meclisi'nine bu konuda duyarlılığı için teşekkür ederim ve ULAŞIM PROJELERİNİN merakla takip edeceğim ve sıkı takipçisi olacağım. Hayırlı günler dilerim.
yorumcu tarafından 12-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Azmi Abi, Hikmet Abine öyle bir sorular sorduk ki, değil Hikmet Abi, Binicioğlu dahi sorularına kaçamak cevap vermekten başka careleri kalmamıştır. Çünkü onlar Yalova'yı yönetemediler.
AZMİ ÖZGÜMÜŞ ( BERBER AZMİ ) tarafından 12-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Teşekkür ederim Hikmet Abi ama, beton santrali ve akarkakıt istasyonu hakkında cevap alamadım. Yinede başarılar temenni eder, seni sevdiğimi,saydığımı bilmeni isterim. Saygılarımla.
hikmet dumantepe tarafından 11-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Ali Bey konuyu Sayın Başkana ve Meclis Üyelerine aktardım. onlar da konunun önemini emin olun biliyorlar. Sıkıldığınızın farkındayız ama bizim zamana ihtiyacımız var, bu konu bugünden yarına hallatmek zor. Belediye halkın hizmetinde olur şahısların asla olmaz.Azmi kardeşim önce çıkmış olduğun yolda başarılar dilerim. Herkes yanlış yapabilir, önemli olan doğrularının çok olması. Katlı otopark için çok uğraşıyoruz. Artık tabiri caizse bıçak kemiğe dayandı. Belki yüz kere dile getirdim ama bunada zaman lazım. Belediye seçimlerini kim kazanırsa kazansın bu konu birinci gündem maddesi olacaktır sanırım.
AZMİ ÖZGÜMÜŞ ( BERBER AZMİ ) tarafından 10-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Hikmet Abi, herkese yorum yazdım fakat sana bir türlü nasip olmadı. Güzel yazını okudum. İçeriği ise tek kelimeyle mükemmel. Bende nacizane oto park sorununu paylaşmak istiyorum. Genellemeye baktığımızda, belediyemizin güzel hizmetlerini göz ardı etmek yanlış olur. Eksikler yok mu? Tabiki var. Mesela şehir içine AKARYAKIT İSTASYONU yapılacağına katlı oto park yapılması doğru olmazmı? İstanbul Caddesi'ndeki trafik promlemi nasıl çözülecek? Beton santrali sizce ne derece doğru? Değişik bir yer bulunamaz mıydı?
Ali tarafından 07-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Sayın Hikmet Bey, ne oldu Yalova'daki ciddi ulaşım sorunu konuları konuşulmadı mı? Haberleri dikkatle takip ediyorum ama göremedim. Galiba bu sorunu kimseler çözemeyecek. Minibüsçüler odası başkanından mı çekiniliyor? Ama artık halk olarak bıktık. O minibüslerin içersinde mor pembe ışıklar pavyon gibi hizmet. Geceleri insan binmye korkar o minibüslere. Trafik kurallarını hiçe sayıyorlar. Halkı balık istifi gibi binidiriyorlar ve yazın pişiyorsun ve kışın donuyorsun o minibüslerde. Tamamen çağdaş kent normlarına ayrkırı bir ulaşım sistemi. Aşağadaki yazılarımın sonuna kadara arkasındayım bahanelerden sıkıldık icraat görmek istyoruz. Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim. Keşke Sayın Belediye Başkanı'da ilgilense idi ve benim dokunduğum haklı noktalara hak verseydi.
Ümit GEZER tarafından 01-11-2008 tarihinde eklenmiştir.
Selamlar abi. Abi yapılanları herkes görüp biliyor. Sen kasıtlı yapılan ve kasıtlı yapılmıyanları niye anlatmıyorsun? Anlattığın yapılanlar da zaten evvelden gelenler (Doğal Gaz gibi. Kötü yapılanları ve yapılmıyanları anlatında Yalova'mız daha hızlı bir şekilde gelişsin. Yalova halkı şak şakçı değildir abi, bırakta yazdıklarınızın kararını Yalova kamuoyu versin. Ve Yalova halkı yapılanları. yapanları unutmazlar.
Hikmet Dumantepe tarafından 31-10-2008 tarihinde eklenmiştir.
Ali arkadaşım yorumunuzu dikkatle okudum. Güzel bir tesbit yapmıssın. Evet ulaşım gerçekten de sorun, katlı otopark o da sorun. Bunların mutlaka çözülmesi gereekir. Önümüzdeki günlerde bunları Belediye Meclisi'nde tekrar dile getireceğim. Bu konunun uzmanı olanlarla tartışılacak. Şu anda hizmet veren münübüslerin durumu hepsi tartışılacak. Bir çözüm mutlaka bulunmalı. Tesbitlerinizi şahsen ben dikkate alacağım. Genede bir uzmanın bu konuda çalışması lazım. Yorumun içinde teşekkürler.
ayşen turna tarafından 30-10-2008 tarihinde eklenmiştir.
Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı hemde gelecek treni görür. (J.Harris) Sizi gerçekçi yazınızdan dolayı tebrik ederim.
Ali tarafından 30-10-2008 tarihinde eklenmiştir.
Sayın dumantepe Yalova'da en önemli olan ULAŞIM soruna ne yazıkki bir çözüm bulunamadı. Ben bunu art niyetli yazmıyorum sadece hakkımız olanı istiyorum. Yalova KALİTELİ, KLİMALI, ALÇAK TABANLI ve Akbil ve kent kart geçen BELEDİYE OTOBÜSLERİ İSTİYORUZ. Artık dökülen hurda ve trafik katliamı yapan denetimsiz ve internet siteleri bile olmayan yolcu memnuniyeti sıfır araçlara binmek istemiyoruz ama ne yazık ki TEKELE dönüştüğü için bu olay binmek zorunda kalıyoruz. Yalova Belediyesi bu konuda 5 yılda koca bir hiç yaptı. Ama Bursa, İstanbul, Kocaeli gereksiz minibüsleri kaldırdı ve KALİTELİ BELEDİYE OTOBÜSLERİ koydu. Halkın çoğu belediye otobüslerini istiyor ama halk minibüslerden memnunmuş gibi basına lanse ediliyor. Ama halk memnun değil ki. Biri çıkıpta soruyor mu halkım memnumusun diye? Hayır. Çözüm çok basit aslında İETT ve Burulaş mantığı izlenecek bütün minibüsler belediye otobüsüne çevrilecek 3 minibüs = 1 Tane belediye otobüsü olacak. Her otobüsün hattı belli olacak yaşlısı, öğrencisi ve vatandaş rahat edecek. Birde sokaklar dar diye bahaneler uyduruldu. Belediye otobüsü için o sokakların köşe başlarına kırmızı hatlar çekeceksin ve arablar park edemeyecek olay bu kadar basit. Halk istediğinide belirtiyor çözmünüde veriyor daha ne olsun ama bizi dinleyecek yok ki. Bu seçimlerde özellikle ULAŞIM adına yatırımlara bakacağım. Bakalım halka ne kadar değer veriyorlar. Umarım sayın yetkililer bizi ciddiye alır ve AB standartlarında ulaşımı yakalarız.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2018 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.