egitim-585

Üniversite öğrencilerine adaptasyon önerilerinde bulundular... (23.09.2021)Yalova Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkan Vekili Dr. Öğretim Üyesi Sinem Baltacı, bir buçuk yıllık uzaktan eğitim dönemi sonrasında yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan üniversite öğrencilerine, bu sürece adapte olmalarına katkı sağlayacak açıklamalarda bulundu.

 

Covid-19 ile mücadele kapsamında uzaktan eğitim ile yürütülen dersler, 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi itibari ile yüz yüze sürdürülmeye başladı. 8 milyonun üzerindeki yükseköğretim öğrencisinin salgın öncesinde olduğu gibi kampüslere dönerek yüz yüze eğitime başlaması, öğrencilerin salgın döneminden önceki düzen ve disiplinlerini yeniden tesis edebilmeleri ve salgının beraberinde getirdiği ruh halinde nasıl bir tavır geliştirecekleri yönündeki soruları da beraberinde getirdi. Öğrencilerin bu süreci daha iyi yönetebilmeleri adına önemli açıklamalarda bulunan Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Psikoloji Bölümü Başkan Vekili Dr. Öğretim Üyesi Sinem Baltacı, üniversiteye başlama sürecinin, beraberinde getirdiği çevresel, kültürel, sosyal değişimler nedeniyle oldukça zorlu dönemlerden biri olduğunu, salgın şartlarında ise çok faktörlü bir duruma dönüştüğünü söyledi. Yeni kazanan öğrenciler ile halihazırda üniversite öğrencisi olmuş ancak eğitimine salgın sebebiyle uzaktan devam etmiş öğrencilerin deneyimlerinin farklı olacağını belirten Baltacı, “Yeni kazanan öğrenciler için aslında bu dönem onların hayatlarında salgın gerçekliği içinde yaşanacak, üniversiteyi kendilerine özgü olarak bu gerçeklikte deneyimleyecekler. Bu dönemde görülebilen kaygı verici konular olarak eğitim, sağlık, gelecek, sosyalleşme, zamanı değerlendirme, iş bulma ve ekonomik meseleler, salgın ile birlikte başka bir biçimde de olsa yaşanmaya devam edecek görünüyor” diye belirtti.

Yeniden anlamlar inşa etmeliyiz”

Üniversite sürecinde salgın nedeniyle uzaktan eğitim alan öğrenciler için ise durumun ‘Bildikleri düzenin bozulması ve yeniden eskiye dönüş’ diye adlandırılabileceğini ifade eden Baltacı, “Bu sadece üniversiteli için değil, tüm insanların da başından geçen bir durum oldu. Önceden bildiğimizi bilmez olduk, düzen dediğimiz tüm yaşantımız, oldukça bilmediğimiz bir biçimde ve çok hızlı şekilde değişti. Bu durumda eski düzenimize şimdi ve aynı biçimde dönmek çok zor. Çünkü bu yaşanılanlar bizi bir başka şekle evirdi. Bu süreçte, yaşanılan tüm alışkanlıklar ve rutinler yeni bir şekil alıyor ve almaya devam edecek. Burada koruyucu olacak temel nokta, rutin oluşturacak bir düzenin içinde anlam bulabilmemiz, belki yeniden anlamlar inşa etmemizdir” diye konuştu.

Hem kurumsal hem de kişisel koruyucu faktörler

Hem kurumsal hem de kişisel olarak koruyucu faktörler oluşturabilme konusuna dikkat çeken ve kişinin bir düzen kurması için düzenli bir sistemin ona sunulmasının önem arz ettiğini belirten Baltacı, “Bir spor faaliyetinin, bir açık bir kapalı olması, kişinin belirsiz bir zaman diliminde yine kapanabilir olacağını düşünmesi sebebiyle, o alana yatırımını tam yapmaması ile sonuçlanıyor. Kişi, ‘zaten bu durum şu noktada bitecek’ dediği anda çoktan kendi içinde onu bitirmiş oluyor. Bu bağlamda kurumların, merkezlerin, sistematik şekilde düzenli, değişmez ve sabitlik sağlayan bir konumda olması oldukça önem teşkil ediyor. Hele ki salgın sürecinin ardından, bu konuya özen göstermek gerekiyor. Yalnızca bu sabitlik içinde kişi kendi motivasyonu ve içsesi ile bu durumun zorlukları ile baş etmeye çalışabilir. Dışarısının sabitlenmediği bir durumda, içeriden bunu kurmak oldukça güçleşiyor” diye konuştu.

Akademisyenlere düşen görevler

Öğrencilerin ilişkili olduğu birimlerle bağlar kurabilmesinde, mesleki ve kişisel gelişimlerinde akademisyenlerin etkili aracılar olduğunu belirten Baltacı, “Rutinlerin, düzenin ve sistemli bir sabitliğin kişinin içsel meselelerini yansıtması ve çözmesinde en temel duruştur. Akademisyenlerimiz derslerin başlangıcında öğrencilerine dersin amaçlarını, hedeflerini, salgın şartlarında nelerin olabileceğini ve nasıl çözülebileceğini konuşmaya açabilir. Onlarla birlikte belirli bir düzen oluşturmaya özen göstermek önemli olacaktır. Elbette zorluklar ve farklı durumlarla karşılaşılacak. Her durumda olduğu gibi yeni bir sorun kaygı yaratıcı olabilir, ancak durumu yönetebileceğimize ve uygun çözümler bulabileceğimize olan inancımızı koruyabildiğimizde çözüm de beraberinde gelecektir. Akademisyen-öğretmen, kendi motivasyonunu bulduğu/bildiği ölçüde durum öğrencilere de yansıyacaktır” şeklinde konuştu.