egitim-585

“KULAKTAN DOLMA BİLGİ İLE TERCİH YAPMAYIN”... (14.08.2021)


Yalova Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Harun Alpar Canatan üniversite tercihinde bulunacak olan öğrencileri kulaktan dolma bilgilerle tercih yapmamaları konusunda uyardı. Canatan, öğrencileri Yalova Rehberlik Araştırma Merkezi’ne gelerek tercihlerini ücretsiz olarak yaptırmaya davet etti.
 

Kısa adı RAM olan Yalova Rehberlik Araştırma Merkezi üniversite tercih döneminde öğrencilere önemli bir hizmet sunuyor. Okul ayrımı yapmaksızın tüm öğrencilere danışmanlık ve tercih hizmeti veren RAM, bünyesinde rehber öğretmen ve psikolojik danışman olmayan okullara da online olarak sunuyor. Konuyla ilgili bilgi veren RAM Müdürü Dr. Harun Alpar Canatan, “Kurumumuzda 7 psikolojik danışman görev yapıyor. Bunlardan 4’ü rehber öğretmen ve psikolojik danışman olmayan okullardaki 12. sınıftan mezun olan üniversite sınavına giren adaylara EBA üzerinden online olarak destek veriyorlar. Öğrenciler buraya bağlanıp üniversite sınav sonuçları, tercih süreci konularında sorular sorarak cevaplar alıyorlar. Diğer arkadaşlarımız da daha önce mezun olmuş ve 2. ya da 3. kez sınava girmiş üniversite adaylarına burada yüz yüze pandemi koşullarına uygun olarak tercih danışmanlığında bulunuyorlar” dedi.
“Mutlaka destek alsınlar”
Diğer yandan öğrencilere de çok önemli tavsiyelerde bulunan Canatan, “Öğrencilerimiz tercih yapmadan önce kendi okullarında varsa rehber öğretmenlerden görüş alsınlar. Çünkü sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle yapılan tercihlerde hata yapılıyor ve bu da öğrencilerimizin üzülmesine yol açıyor. Tercih sıralamasını doğru yapmayıp ölü tercihte bulunabiliyorlar. Kariyer planlamasında o bölümün geleceği ile ilgili kulaktan dolma şekilde hareket ederlerse geleceklerini yanlış yönde yönlendirebiliyorlar. Eğer okullarında rehber öğretmen ya da psikolojik danışman yoksa Yalova Rehberlik Araştırma Merkezi’ndeki psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerden mutlaka destek alsınlar” diye konuştu.