egitim-585

“Üniversite tercihlerinde dikkatli olun”... (07.08.2021)2021 tercihlerini diğer yıllardan ayıran bazı özellikler var. Bu nedenle öğrencilerin tercih yaparken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Eğitimci Emine Çaşkurlu, barajı geçen yani tercih yapma hakkı kazanan öğrenci sayısındaki azalmaya dikkat çekti.

 

Sayısal puan türünde bu yıl 180 puan barajını aşarak tercih yapma hakkına sahip aday sayısı 390 bin 132. Eşit Ağırlık puanıyla öğrenci alacak programları tercih edebilecek aday sayısı bu yıl 587 bin 678. Sözel puanında barajı aşan sayısı ise 563 bin 808. Bu sayılar geçen yıla oranla çok altında. Bunlar tercih yapmaya hak kazananlar, elbette bu öğrencilerin kaçının tercih yapma hakkını kullanacağı bilinmiyor.

20 yıldır öğrencilerin üniversite tercihlerine danışmanlık yapan Emine Çaşkurlu pişman olunmayacak bir tercih listesinin, öğrencinin geçmiş öğrencilik hikayesinde, gelecekle ilgili hayal ve heyecanlarında saklı olduğunu söyledi. Çaşkurlu, “Bunların yanı sıra YÖK istatistiklerini yıllara göre projeksiyonlar yaparak değerlendirmek ve tercih sıralaması tekniğine dikkat etmek de çok önemli” dedi.

Emine Çaşkurlu, tercih listesi oluşturulurken, öğrencinin gönlünde yatan bir meslek yoksa kararsız ise ilgi, yetenek ve gelecek değerleri açısından öğrenciyi daha iyi anlamak için bazı test ve envanterler uygulanmasını tavsiye etti. Çaşkurlu üniversite tercihlerinde şu konulara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi; “Puana değil sıralamanıza göre tercih yapın. 2018-2019-2020 sıralamalarına ve kontenjanlarına bakarak, yeni açılan bölümleri ve bölümlerin özel koşullarını detaylıca inceleyerek sıralamalarını yapmalılar. Önerim bu yıl tercih yaparken sıralamanızın yüzde yüz üstü yüzde yüz altına tercihler listenizde yer vermeniz. Biz buna garantili tercih listesi deriz. Yani 24 tercihin ilk 4 tanesini sıralamanızın üstündeki üniversite ve bölümleri en az 10 tanesini bulunduğunuz dilim ve en yakınındaki yerleri ve diğer 9-10 taneyi de sıralamanızın altındaki yerleri yazın. Tabii mutlaka bu yıl yerleşmek istiyorsanız. İstemediğiniz hiçbir bölümü sakın yazmayın. Son pişmanlık fayda etmez. Kazanır da gitmezseniz gelecek yıl kazanma şansınızı da riske atarsınız” dedi.
“Dedikodu ile değil bilgi ile tercih yapılmalı”
Öğrencilerin tercih yaparken sıklıkla yaptıkları yanlışlıklara da değinen Çaşkurlu, “Arkadaşım seçiyor diye bölüm seçilmez, ailem istiyor diye de böyle bir tercih yapmayın. Nerede olursam mutlu olurum, yeter ki mezuna kalmayayım diye düşünmeyin. Dedikodular değil gerçek bilgiler üzerinden kararlarınızı alın. Sakın hayallerinizden vazgeçmeyin” diye konuştu.