egitim-585

Telafi eğitimlerine başlandı... (07.07.2021)Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı ‘Telafide Ben de Varım’ programı Yalova’daki okullarda da başladı. Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol da bu okulları gezerek telafi eğitimi alan çocuklarla sohbet etti.

 

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından salgın nedeniyle eğitimde yaşanan sıkıntıları gidermek için telafi eğitimi süreci başladı. Bu kapsamda Yalova’da da telafi eğitimlerinin startı verildi. Eylül ayında okullar açıldığı zamanda öğrencilerin eksikliklerine göre program devam edecek. 2 Temmuz'da başvuruların tamamlandığı program için ise isteğe göre daha sonra başvuru alınması için yeni bir planlama yapılacak. Faaliyetler okullar başladığında da farklı gün ve saatlerde devam edecek. 'Telafide Ben de Varım' programıyla öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif, akademik gelişimlerinin artırılması hedefleniyor.

Yalova'da programa okullardan en çok başvurulan eğitim ve etkinlikler ise şöyle; “Geleneksel el sanatları, Anadolu çocuk oyunları, Anadolu masalları anlatıcılığı, bireysel sporlar (masa tenisi, bisiklet, yüzme vb.), çevre gezileri, doğa yürüyüşü, Kuran-ı Kerim öğreniyorum, drama etkinliği, müzik etkinlikleri (müzik dinletileri, konserler vb.), enstrüman eğitimleri (keman, gitar, bağlama, yan flüt, ney, piyano vb.), geleneksel el sanatları, halk oyunları, masal anlatıcılığı, oryantiring, robotik kodlama, takım sporları (basketbol, futbol, voleybol vb.), zekâ oyunları ve okçuluk."

Bu kapsamda Yalova İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol da telafi eğitimleri verilmeye başlanan okulları gezerek çocuklarla sohbet etti. Telafi eğitimlerinin çocukların ihtiyaçlarına uygun bir şekilde sürdürüleceğini ifade eden Yeniyol, “Millî Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı bu program ile ilgili sürecin etkin ve verimli yürütülmesi için il müdürlüklerimizde, ilçe müdürlüklerimizde gerekli işlemleri yürütecek koordinatörlerimizi belirledik. Okul müdürlükleri ve öğretmenlerimiz ihtiyaç duyulan alanları tespit ettiler. Sosyal, kültürel, sportif, öğrencilerin akademik gelişimlerine yönelik alanlarla ilgili her okul kendi ihtiyacını belirlemiş oldu. İmkânlar doğrultusunda bu belirlemeler yapıldı. Cuma günü itibariyle öğrencilerimiz 'Telafide Ben de Varım' faaliyetlerine başlamış oldular. Bir buçuk yıl öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda biz telafi eğitimi yapmış olacağız. Bizler de Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Gençlik Spor İl Müdürlüğünün, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün imkânlarını kullanarak talep edilen bu faaliyetlerle ilgili kurslarımızı açmış olduk. Bu program dinamik bir süreç. Eylül ayında okullar açıldığı zamanda öğrencilerin eksikliklerine göre 'Telafide Ben de Varım' programı devam edecek. Faaliyetler okullar başladığında eğitim sürecinden farklı saatlerde planlamalar yapılarak devam edecek. Bugün itibariyle bütün il genelinde kurslarımız başladı. Zor bir yıl geçirdik, bu süreçte uzaktan eğitimle bütün tedbirlerimizi aldık ama çocuklarda sosyal, sportif, akademik başarı anlamında eksiklikler olabilir. Bu eksikliklerin giderilmesinde bu faaliyetleri bir fırsat olarak görüyorum" şeklinde konuştu.