egitim-585

TEMA 805 çocuğa doğa eğitimi verdi... (02.07.2021)TEMA Vakfı İl Temsilciliği Yalova’da 2020/2021 yılı eğitim döneminde 32 okuldaki 66 sınıfta 805 öğrenciye Minik TEMA doğa eğitim programı uyguladı. Eğitimlerini tamamlayan Minik TEMA’larda hediyelerinin dağıtımı tamamlandı.

 

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, eğitim programıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Minik TEMA Eğitim Programı okul öncesi eğitim çağındaki çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini sağlamak ve ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacı ile tasarlanmıştır. 2010 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen Minik TEMA Eğitim Programı gönüllü öğretmenler tarafından yürütülmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibari ile program Türkiye İş Bankası desteği ile uygulanmaktadır. 2018 yılında Minik TEMA Eğitim Programı’nın içerik ve materyalleri tamamen yenilenmiştir. Eğitim programının kapsamı ve hedeflerinin temel amacı çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak olup, Türkiye’nin 81 ilinde uygulanmaktadır. Öğretmenlere açık havada ve sınıf içerisinde uygulanacak 50 yüz yüze ve 10 çevrim içi olmak üzere toplamda 60 etkinlik önerisi sunan program ile çocukların doğayla bağ kurmaları desteklenmektedir.”

32 okulda eğitim verildiğini hatırlatan Demir, “Bu Kapsamda TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak Yalova’da 2020/2021 yılı eğitim döneminde 32 okul 66 sınıf 805 öğrenci ile Minik TEMA doğa eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim dönemi sonunda programı uygulayan öğrencilere ve öğretmenlerimize Minik TEMA-Bir Orman çocuk kitabı ve etiket sayfası hediye ettik. Bir Orman isimli bu kitap çocukları ormanda küçük bir yürüyüşe çıkarıyor ve onlara ormanı izledikçe neler göreceklerini, hissedeceklerini, duyacaklarını anlatıyor. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Türkiye İş Bankası desteği ile hazırladığımız Bir Orman kitabı çocukları ormandaki yaşam hakkında yeni bilgilerle tanıştıracak, hem heyecanlandıracak hem de şaşırtacak. Yüz binlerce canlının paylaştığı dev bir yuva olan ormanları ve içindeki yaşamı çocuklar keşfederken siz büyüklerin de onlara eşlik etmenizi diliyoruz. Güçlü Koleji Anasınıfında da uyguladığımız bu eğitim projesi özelinde çocuklarımız öğretmenleri Aslıhan Kaya ile hediye kitaplarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar” dedi.