egitim-585

Taşdelen, dünyada ilk 100 arasında... (15.06.2021)Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen, ‘Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Bilim İnsanı’ listesinde 30. sırada yer aldı.

 

Turkishtime tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan başarılı Türk bilim insanlarını aynı çatı altında buluşturdu. Kimya alanında başarılı bilim insanlarının başarı öyküleri, araştırma alanları, bilime ve insanlığa katkılarının ayrıntılı olarak anlatıldığı kitapta Yalova Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen 30. sırada yer aldı.

Altın Molekül Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Araştırması çalışması nasıl oluşturuldu?

Turkishtime’ın 2017 yılında başlattığı, Bilime Yön Verenler Araştırma Serisi kapsamında; 2017 yılında Bilime Yön Veren 100 Türk, 2018 yılında Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk araştırmasını gerçekleştirerek sonuçlarını kitap haline getirdiği çalışmayla kamuoyu ile paylaşan Turkishtime, söz konusu seriye bu yıl Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Araştırmacı ile devam etti. Turkishtime’ın, Prof. Dr. Adil Denizli liderliğinde ve Sanko Holding-Süper Film sponsorluğunda hazırlanan araştırma kitabı, kimyanın beş ana bilim dalındaki (organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, biyokimya) Türk bilim insanlarını, araştırmalarının aldığı atıf sayısını gösteren ve evrensel kabul gören en yüksek H-İndeksi değerine (Google Scholar Veri Tabanı kullanılarak) göre listelendi. Daha fazla bilgi için (https://www.turkishtimedergi.com/turkishtime/kimya-bilimine-yon-veren-100-turk-arastirmasinin-sonuclari-belli-oldu/) adresi ziyaret edilebiliyor.