egitim-585

GOP İLKOKULU’NUN PROJESİ FARK YARATTI... (15.06.2021)Yalova Gaziosmanpaşa İlkokulu’nun ‘Hacıyatmaz Gibiyiz E-Twinning Projesi’, tüm dünyayı etkisi altına alan ve çocukları da büyük ölçüde etkileyen pandeminin olumsuzluklarına karşı farkındalık oluşturdu. Öğrencileri projenin kapanışını rengarenk ve neşe dolu bir parti ile yaptı.

 

Yalova Gaziosmanpaşa İlkokulu’nun e-Twinning projesi olan ‘Hacıyatmaz Gibiyiz’, alanında fark yarattı. Covid-19 salgın hastalık süreci tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizi de ciddi anlamda etkiledi. Ve bu süreçten en çok etkilenen kesim şüphesiz ki, koşup oynaması gerekirken kendini dört duvar arasında sıkışmış hisseden, okulundan, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kalan ve sürecin getirdiği belirsizliklerle nasıl baş edileceğini bilemeyen çocuklar oldu. Buradan hareketle şekillendirilmeye başlanmış olan Hacıyatmaz Gibiyiz E-Twinning Projesi, Covid- 19 salgın hastalık sürecinde çocukların yaşadıkları zorlukları ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin desteklenmesini ve güçlendirilmesini amaçladı.

Proje Kurucu Ortağı Nevin Mutlu İmamoğlu ise proje hakkında bilgilendirmede bulundu. İmamoğlu, “Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin; Oyun ve sanat yoluyla sosyal- duygusal becerilerinin desteklenmesi, okul aidiyet duygularının güçlendirilmesi, birliktelik duygularının desteklenmesi, stresle baş etme becerilerinin güçlendirilmesi ve Web 2.0 araçlarını kullanma konusundaki bilgi ve becerileri arttırılarak Teknolojiyi Bilinçli kullanma becerilerinin geliştirilmesi hedeflendi. Nisan ve Mayıs ayları süresince haftada bir olmak üzere, uzaktan eğitim şeklinde uygunlanan projemizin sonunda, anket sonuçlarına göre, öğrencilerimizin psikolojik sağlamlık düzeylerinin gelişmesinin yanı sıra; Okul ve derslere karşı olumlu tutumlarında artış, özgüven becerilerinde olumlu artış, okul aidiyet duygularında olumlu artış, arkadaşları, öğretmenleri ve aileleriyle bağlarında olumlu gelişmeler, ilgi ve yetenekleri konusunda artmış farkındalık, zor durumlar ve zor duygularla baş etme becerilerinde olumlu artış gibi pek çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bütün bunlara ek olarak öğrenciler, Hacıyatmaz Gibiyiz Projesi sayesinde, uzaktan eğitim sürecini eğlenceli ve keyifli bir şekilde geçirmişlerdir. Öyle ki, Gaziosmanpaşa İlkokulu öğrencileri projenin bitmesini hiç istememiş ve projenin sonunda mutlaka bir parti yapılması gerektiğini önermiştir” dedi.