egitim-585

Çınarcık’taki öğrencilere arıların önemi anlatıldı... (15.06.2021)TEMA Çınarcık, Gülkent İlkokulu’nda “arılar varsa yarınlar var” mesajı verdi. Öğrencilere arıların önemi yapılan etkinliklerle anlatıldı.

 

TEMA Vakfı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Balparmak iş birliğiyle hayata geçirilen ve 2020 yılında ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisinde Başarı Ödülü’ne layık görülen Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi kapsamında Çınarcık İlçe Sorumlusu Yasin Yılmaz, Gülkent İlkokulu’nda daha önce online olarak eğitimi tamamlanan projenin uygulamasını yaptı. Çınarcık Gülkent İlkokulu 2/C sınıfı öğretmeni Hatice Gökten ve Yasin Yılmaz proje öğrencilerine hediyelerini teslim ettiler. Yavru Tema’lılara görevlerini hatırlatarak arıların, ekosistemin çeşitliliğine ve yaşamın sürdürülebilirliğine katkıları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedeflediler.

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi nedir?

Proje hakkında bilgi veren Yılmaz, şunları söyledi; “Proje çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğitim, etkinlikler ve bilgilendirici bir web sitesinden oluşuyor. Bu çerçevede 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerini iki ders saatini kapsayan eğitimlerle buluşturarak, dünyadaki bitkilerin yüzde 80'inin polenini doğaya dağıtarak, yaşamın çeşitliliğinde büyük bir görev üstlenen arıların, yarınlarımız için önemi anlatılıyor. Yetişkinlere ise 30 ilde farkındalık stantları, 10 ilde arıların izinde bisiklet turları ve arılarvarsa.org isimli web sitesi ile ulaşılıyoruz. Üç yıl sürmesini planladığımız proje boyunca 50 ilde 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve o haftayı kapsayan günlerde ise Yalova başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bolu, Eskişehir, Edirne, Erzurum, Diyarbakır ve Sivas’ta arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları konusunda farkındalık yaratmak için arıların izinde bisiklet turları düzenledik.”