egitim-585

Üniversitenin desteklediği konferanslar tamamlandı... (09.06.2021)Yalova Üniversitesi’nin dahil olduğu dört üniversite tarafından desteklenen Uluslararası Veri Bilimi ve Uygulamaları Konferansı’nın (ICONDATA) dördüncüsü ve Yalova Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin desteklediği Uluslararası Siber Güvenlik ve Adli Bilişim Konferansı’nın (ICONSEC) ilki çevrimiçi gerçekleştirildi.

 

Yalova Üniversitesi’nin dahil olduğu dört üniversite tarafından desteklenen ICONDATA ve Yalova Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından desteklenen ICONSEC konferanslarının başkanlığını Prof. Dr. Murat Gök gerçekleştirdi. Açılışlarının ortak olarak yapıldığı konferanslara açılış konuşmacıları olarak Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Yüksel, Yalova Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Torkul, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı İlhami Yurdakul ve konferansların başkanlığını gerçekleştiren Prof. Dr. Murat Gök katıldı. Prof. Dr. Yüksel konuşmasında Yalova Üniversitesi’nin hızlı yükselişine dikkat çekerek, üniversitenin bu tür çalışmaların her zaman destekçisi olacağını ifade etti. Ayrıca Prof. Dr. Torkul da konferanslara açılış konuşmacısı olarak katılarak veri bilimi alanında önemli bilgiler sundu.

ICONDATA ve ICONSEC konferanslarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Murat Gök ise iki konferansı aynı anda gerçekleştirmenin heyecanını yaşadığını ve yaşanmakta olan dijital otonom cağının gelecekte hayatın tüm alanına nüfuz edeceğini ifade etti. Bilgiden insana giden bu dijital dönüşüm yolculuğuna akademisyenlerin çalışmalarının ışık tutacağını söyleyen Gök, konferanslara katkıda bulunan tüm akademisyenlere teşekkürlerini sundu.

Çevrimiçi ortamda üç gün boyunca devam eden ICONDATA’21’de hem sosyal hem fen alanlarında veri temelli 193 bildiri, ICONSEC’21’de ise 15 bildiri sunuldu. İkisi yurtdışından olmak üzere üç akademisyen anahtar konuşmacı olarak konferanslarda konuşma yaptılar.